Naga Markets

Comarch: Wartość portfela zamówień na 2022 rok jest o 10% wyższa r/rWarszawa, 01.09.2022 (ISBnews) – Wartość portfela zamówień Comarchu jest o ok. 10% wyższa r/r, poinformował wiceprezes Konrad Tarański. W jego ocenie, powtórzenie w tym roku ubiegłorocznego EBIT jest “raczej ambitne, ale nie niemożliwe”.

“Perspektywy na II półrocze 2022 roku – wartość portfela zamówień jest o ok. 10% wyższa niż sytuacja rok temu. Presja na wzrost kosztów oczywiście się utrzymuje, są to koszty osobowe, wykazują taką tendencje kwestie związane z nośnikami energii. Niewątpliwie obserwujemy symptomy spowolnienia gospodarczego. W naszym przypadku objawia się to obserwacją zachowań i decyzji inwestycyjnych klientów. Pracujemy nad tym żeby dywersyfikować rynki zbytu. Widzimy szczególnie w Polsce i Europie Zachodniej, że tempo kontraktowania nieco niższe niż była jeszcze kilka miesięcy temu” – powiedział Tarański podczas wideokonferencji.Zaznaczył, że Comarch w II półroczu koncentruje się na działaniach zmierzających do tego żeby dynamika przychodów, co najmniej pokrywała wzrost kosztów, który jest pochodną czynników zewnętrznych. Struktura geograficzna backlogu jest bardzo stabilna: z 60% zagranicy i reszta – zamówienia krajowe. I taka jest również zakładana na przyszłość.

Według jego słów, powtórzenie wyniku EBIT z ubiegłego roku na obecną chwilę jest scenariuszem “raczej ambitnym, ale nie niemożliwym”. Zysk operacyjny w 2021 wyniósł 187,23 mln zł wobec 191,56 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA w 2021 wyniósł 279,33 mln zł wobec 277,85 mln zł rok wcześniej.

Pomimo oznak spowolnienia gospodarczego, wiceprezes ocenił, że spółka ma szanse na kontynuację “satysfakcjonującego tempa” przychodów w Polsce.

“Czy to będzie kilkanaście procent, czy 20% – to wyjdzie w trakcie III i IV kwartału. Mały i średni biznes w Polsce niezmiennie wykazuje dobrą kondycję i żywotność. Mamy też różne zmiany prawne, które generują zapotrzebowanie na rozwiązania informatyczne” – dodał wiceprezes.

Jak zaznaczył zakładany capex w 2022 roku pozostaje bez zmian powyżej 100 mln zł. “Jest to głównie pochodna realizowanych inwestycji, głównie data center w USA” – wskazał Tarański.

Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,62 mld zł w 2021 r.

XTB

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here