Naga MarketsComarch S.A. – jedna z największych polskich spółek informatycznych z siedzibą w Krakowie założona w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka i jego dwunastu studentów. Comarch zatrudnia obecnie ponad 5500 osób, w 88 biurach w 31 krajach. Wiceprezes spółki, Konrad Tarański dostrzega możliwość wzrostów przychodu o ponad 20 procent w bieżącym roku.


Zobacz również: Wraz ze spadkiem WIG spada sierpniowa aktywność inwestorów na GPW

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie wiceprezesa spółki wzrosty przychodów, poza sektorem publicznym są powtarzalne i nie wynikają z jednorazowych zdarzeń. Zauważył również, iż spółka pozyskała w pierwszej połowie 2018 roku wiele kontraktów w sektorze telekomunikacyjnym m.in. w Azji. Wynik przychodu spółki w pierwszym półroczu wyniósł 418,6 mln zł i był większy aż o 21,5 proc rok do roku. Również w drugim kwartale wyniki są znacznie lepsze niż w roku ubiegłym:

II kw. 2018 r. II kw. 2017 r.
Przychody w segmencie firm telekomunikacyjnych, mediowych i IT 63,4 mln zł 60,3 mln zł
Przychody w segmencie finansów i bankowości 51 mln zł 44,6 mln zł
Sprzedaż usług dla handlu i usług 48,9 mln zł 44,3 mln zł
Przychody od klientów z branży przemysłowej 39 mln zł 34,2 mln zł
Przychody w segmencie małych i średnich firm w Polsce 31,8 mln zł 25,4 mln zł
Przychody w segmencie administracji publicznej 63 mln zł 13,9 mln zł

– Portfel (zamówień – PAP) na ten rok jest mocny, po pierwszym półroczu widać już duże wzrosty przychodów, po 20 proc., i to można sobie odnieść (do całego roku – PAP). Na przyszły rok (portfel – PAP) też jest mocno dodatni, ale zbyt wcześnie, by o tym mówić, to nie są na razie duże wolumeny sprzedaży, ale i tam widzimy wzrost o kilkanaście proc. Myślę, że po trzecim kwartale będziemy w stanie więcej powiedzieć na ten temat” – powiedział Tarański podczas konferencji.

Konsensus PAP Biznes zakłada przychody Comarchu w 2018 roku na poziomie 1,284 mln zł, co oznaczałoby wzrost o 16,5 proc. rok do roku.

– To jak wyglądają nasze przychody w sektorze publicznym, nie oznacza, że cały segment się jakoś zdynamizował. W sektorze małych i średnich tematów sytuacja nie poprawiła się, natomiast widzimy mniejszy poziom konkurencji i to już w jakimś stopniu poprawia sytuację dużych podmiotów” – powiedział wiceprezes spółki.

Tarański uważa, iż w kolejnych 2-3 latach nakłady inwestycyjne grupy mogą spaść o połowe do poziomu 50 mln zł. Jednocześnie zaznaczył, że Comarch nie planuje w najbliższym czasie istotnych inwestycji infrastrukturalnych.

Zobacz również: WIG20 lustrzanym odbiciem USDPLN?

– W sektorze administracji centralnej i samorządowej nie widzimy ożywienia. Również w segmencie medycznym nie widzimy wysypu przetargów, na który czekaliśmy – dodał.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here