Naga MarketsColumbus, Novavis, Sunex, 01Cybaton i Grodno w górę o 10%. Fotowoltaika odpala na GPWW środowych notowaniach na polskiej giełdzie królowała fotowoltaika na czele z Columbus Energy. Niemal wszystkie spółki z branży zanotowały bardzo silne wzrosty rzędu 6-12%, tylko ML System pozostał w tyle zyskując jedynie 0,3%

  • Columbus Energy wzrósł w środę aż o niemal 12%.
  • Branża fotowoltaiczna w Polsce jest odporna na skutki kryzysu, miesięczne wzrosty łącznej mocy zainstalowanej utrzymują wartości sprzed pandemii.
  • Rynek fotowoltaiki rośnie w Polsce w tempie 6-8% miesięcznie.

Columbus, Novavis, Sunex, 01Cybaton i Grodno z wzrostami powyżej 10% w środę

Columbus Energy napędzał w środę wzrosty całej branży fotowoltaicznej notowanej na warszawskim parkiecie. Spółka zanotowała fantastyczne wyniki finansowe za I kw. 2020 r., które opublikowane zostały w połowie maja. Zysk brutto Columbusa w I kw. wzrósł o niebotyczne 718% względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Fotowoltaika odpaliła na GPW. Columbus w górę aż o ponad 11% w jednej sesji!
Notowania Columbus Energy na NewConnect. Źródło: stooq.pl

Od wstępnych informacji o wynikach za I kw. opublikowanych 29 kwietnia, kurs Columbusa wzrósł już ponad dwukrotnie, a od spadków w marcu już czterokrotnie. Silne wzrosty Columbusa trwające już kilka tygodni rozkręciły całą branżę fotowoltaiczną na GPW i NewConnect.

Zobacz również: Aż 15 spółek z GPW podczas środowej sesji odnotowało roczne rekordy notowań!

Zdecydowanie na GPW wzrosły także Grodno o 10,37% oraz Sunex o 11,74%. Silnym wzrostom oparła się jednak największa spółka z branży fotowoltaiki w Polsce, wchodząca w skład sWIG80: MLSystem, której kurs urósł “jedynie” o 0,6%.

Fotowoltaika odpaliła na GPW. Columbus w górę aż o ponad 11% w jednej sesji!
Notowania Photon Energy na NewConnect. Źródło: stooq.pl

Natomiast na NewConnect potężne wzrosty zaliczyły: 01Cybaton o 12,5%, Novavis o 12,6% orz Photon Energy o 5,75%.

Branża PV z olbrzymim potencjałem

Fotowoltaika nie zwalnia tempa mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Według danych Polskich Sieci Energetycznych, moc zainstalowana fotowoltaiki w Krajowym Systemie Energetycznym wyniosła 1832,7 MW. To aż 137,35 MW więcej mocy niż miesiąc wcześniej i wzrost aż o 8,1% względem marca 2020 r. Zarówno w marcu, jak i w kwietniu wskaźniki wzrostu branży są porównywalne z wcześniejszymi miesiącami i poprzednim rokiem.

Świetlaną przyszłość branży fotowoltaicznej kreują rządowe programy, takie jak “Mój prąd” oraz “Czyste powietrze”, a także system aukcyjny planowanych konstrukcji farm i elektrowni fotowoltaicznych. Retoryka rządu jest jasna: zarówno projekt “Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, jak i “Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” określają prognozy i wytyczne rozbudowy sektora energetyki solarnej do wielkości niemal 20-krotnie większej niż obecnie. Prognozy, które dla 2020 r. przekroczone są już dwukrotnie.

Fotowoltaika odpaliła na GPW. Columbus w górę aż o ponad 11% w jednej sesji!
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu IEO “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here