Naga MarketsColumbus notuje 32% wzrost przychodów w 1 półroczu. Rozmowa z prezesem spółkiColumbus Energy jest to szeroko znana polska firma z branży PV, która w ostatnim czasie zaprezentowała swoje wyniki finansowe za 1. półrocze 2021. Jak wskazuje Dawid Zieliński, gość programu Comparic24,  spółka pochwalić może się rekordowymi przychodami, które sięgnęły 335 mln zł. Jednocześnie pogorszyła się EBITDA, co ma wynikać z poniesionych nakładów na rozwój i wzrost zatrudnienia.Spółka realizuje założenia

Columbus Energy jest to polska spółka operująca w branży PV. Jak wskazuje Dawid Zielińskie, na antenie Comparic24, w firmie obecnie bardzo dużo się dzieje. Podstawowa działalność, tj. fotowoltaika, pompy ciepła i magazyny energii dla klientów indywidualnych i biznesowych, rozwija się zgodnie z planem. Ubiegły rok był dla spółki rekordowo dobry, jednak w 2021 firma musi mierzyć się z różnego rodzajami wyzwaniami.

Przede wszystkim problematyczna była kwestia programu „Mój Prąd”, którego nowy kształt przez długi czas owiany był niewiadomą, przez co wielu klientów oczekiwało na oficjalne informacje, choć trzeba wskazać, że od początku lipca program ponownie działa. Również różnego rodzaju propozycje zmian prawnych powodowały zawirowania na rynku PV, co uderzało w zainteresowanie klientów indywidualny, ponieważ ci woleli zaczekać, aż sprawy te się wyjaśnią.

– Drugi nasz wymiar działalności, czyli farmy fotowoltaiczne, to tutaj rozwijamy się zgodnie z planem. Budujemy, mamy wybudowane 100 megawatów, kolejne 100 megawatów w budowie. I tak naprawdę wszystko idzie w tym kierunku, abyśmy nasz plan minimum, czyli 1 gigawat mocy wybudowali w naszym planie strategicznym, a ambicje mamy zdecydowanie dalsze, bo do ok. 3 gigawatów mocy. – podkreśla prezes Columbus Energy, Dawid Zieliński.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Mocny wzrost przychodów

– To, co nas cieszy, to wzrost przychodów, ponieważ to półrocze 335 mln zł do 255 mln zł rok wcześniej, a trzeba też pamiętać, że 2 lata temu w tym okresie mieliśmy zaledwie pięćdziesiąt parę milionów złotych, czyli prawie 6-krotny wzrost przychodów za ten sam okres w ciągu dwóch lat, jest to duży sukces. – wskazuje Dawid Zieliński.

invest

Pogorszeniu uległa jednocześnie EBITDA. Jak słyszymy na antenie Comparic24, za ten stan rzeczy odpowiadają m.in. koszty związane z rozwojem firmy. Spółka inwestuje w zasoby ludzkie, zwiększana jest mocno ilość pracowników, którzy mają zaspokoić kolejną falę bumu na rynku PV.

W samym drugim kwartale przychody ze sprzedaży wyniosły 178 mln zł i były o 38% wyższe niż w I kwartale br. Wynik EBITDA Grupy Columbus w ujęciu półrocznym był nieznacznie niższy i wyniósł prawie 31 mln zł wobec 38 mln zł w pierwszym półroczu 2020 r.

Zysk netto grupy wyniósł w 2 kw. 2021 ponad 7,5 mln zł, podczas gdy w 1 kw. 2021 było to blisko 8,6 mln zł. Patrząc szerszej, w 1 półroczu 2021 spółka zarobiła 16,13 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 23,52 mln zł.

– Pamiętajmy też o tym, że przychodów z biznesu farm fotowoltaicznych nie widać w wyniku finansowym dzisiaj bezpośrednio, natomiast widać to w aktywach. Aktywa urosły nam rok do roku, jeżeli chodzi o koniec drugiego kwartału zeszłego roku a koniec tego kwartału, do prawie 700 mln zł a rok temu było to w okolicach 250 mln zł. – dodaje także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar euro | pge akcje prognozy | wykres nasdaq | aktualny kurs dolar lew | kurs ropy wti | playway akcje | notowania develia |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here