Naga Markets

Columbus Energy otrzymał 101,5 mln zł pożyczki; spłacił kredyty w wysokości 57 mln złWarszawa, 29.09.2022 (ISBnews) – Columbus Energy otrzymał finansowanie w wysokości 101,5 mln zł od swojego głównego akcjonariusza, podała spółka. Z tych pieniędzy spółka spłaciła 57 mln zł kredytów, chce też wykupić przedterminowo obligacje wartości 30 mln zł.

Columbus Energy zawarł z DC24 ASI (podmiot powiązany z akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% głosów) umowę nieodnawialnej pożyczki pieniężnej do kwoty głównej 101 513 240,00 zł, podała spółka. Pożyczka zostanie wypłacona Columbus w czterech transzach.

“Część środków z pozyskanego finansowania, w kwocie 57 mln zł, zarząd spółki przeznaczył na spłatę zobowiązań kredytowych wobec instytucji finansujących – mBank oraz Alior Bank. Z pozyskanych środków Columbus wykupi też przedterminowo obligacje serii F, w kwocie 30 mln zł, dokonując tym samym ich całkowitego umorzenia. Wykup i umorzenie obligacji serii F, zgodnie z ustalonym terminem i wcześniejszymi zapowiedziami, nastąpi 30 września br.” – czytamy w komunikacie prasowym.

W odrębnym komunikacie giełdowym spółka poinformowała o całkowitej spłacie kredytu obrotowego udzielonego przez mBank w kwocie 22 mln zł oraz całkowitej spłacie kredytu w rachunku bieżącym udzielonego przez Alior Bank w kwocie 35 mln zł.

“Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, dokonaliśmy redukcji kosztów stałych, poprawiliśmy marżowość spółki, a teraz przyszedł czas na kontynuację redukcji długu instytucjonalnego” – powiedział prezes Dawid Zieliński, cytowany w komunikacie.

“Redukcja pożyczek bankowych i obligacji jest naturalna. Ciężko w tak zmiennym rynku utrzymać warunki finansowania, kiedy kowenanty były plasowane na czas pokoju. Dlatego, po dzisiejszych redukcjach, pozostajemy z dwoma bankami na pokładzie w biznesie podstawowym: pierwszy (który nam zaufał w 2015 r.) to Bank Ochrony Środowiska, a drugi to Santander, z łącznym zadłużeniem w kwocie 75 mln zł” – dodał.

Zapowiedział również, że pozostałe finansowanie zostanie przeznaczone na rozwój biznesu farm fotowoltaicznych i magazynów energii, wspieranego przez inwestora i akcjonariusza, a banki mBank, BOŚ i PKO BP finansują długoterminowe inwestycje farmowe. Przypomniał też, że w Columbusie trwa proces sprzedaży 102,5 MW farm fotowoltaicznych, który prowadzi PwC.

“Po dokonaniu tych transakcji nie tylko zamkniemy dużą część finansowania projektowego, farmowego, ale też zostanie nam sporo kapitału w grupie” – podsumował Zieliński.

XTB

Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka jest notowana na rynku New Connect.

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułHerkules Infrastruktura złożył wnioski o sanację i równolegle o ogłoszenie upadłości
Następny artykułPZU ma umowę nabycia 14,16 mln akcji PKN Orlen
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here