Naga MarketsJak będzie wyglądał rynek zielonej energii w 2040 roku? Wykład Invest CuffsSzeroko rozumiana branża zielonej energii ma przed sobą tłuste lata, na czym skorzystać planuje Columbus Energy, wskazuje jej prezes w wykładzie Invest Cuffs na antenie Comparic24. Do 2040 roku spółka planuje uzyskać 15% udział w rynku, a ten z kolei do tego czasu powinien wygenerować (dla samego segmentu domowej fotowoltaiki) 100 miliardów złotych wartości.

  • W 2040 Columbus Energy planuje posiadać 15% udział w branży zielonej energii.
  • Wartość inwestycji w domowe panele fotowoltaiczne powinna wynieść do tego czasu nawet 100 miliardów złotych.
  • Ważnym aspektem staną się również m.in. ładowarki do samochodów oraz pompy ciepła.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdzie operuje Columbus?

– Columbus jest dzisiaj na rynku nowoczesnej i rozproszonej energetyki. Rozproszonej dlatego, że nie zajmuje się budową elektrowni atomowych, bloków gazowych, czy też magazynów energii, tylko zajmuje się dostarczaniem małych bądź mikro źródeł energii, bądź innych systemów okołoenergetycznych. – wskazuje Dawid Zieliński, Założyciel i Prezes Columbus Energy S.A.

Zobacz również: Jak to się dzieje, że ropa naftowa tanieje a paliwo na stacjach drożeje? Wywiad z Głównym Ekonomistą PKN ORLEN

Przykładek systemów okołoenergetycznych mogą być m.in. pompy ciepła dla gospodarstw domowych, czy też ładowarki. Warto w tym miejscu wskazać, że spółka dostarcza małe OZE, czyli łączna moc produkowana przez zrealizowaną inwestycję osiągać raczej megawat, a nie przekracza poziomu setek megawatów (nie ma tutaj sztywnej granicy).

Oblicza fotowoltaiki w 2040

W aktualnej przestrzeni publicznej dyskutowane są wszelakie kwestie związane z transformacją energetyczna, czy też ochroną środowiska, które swój termin (finalny) osiągnięcia celów koncentrują wokół 2040 roku. W związku z tym właśnie ta data będzie punktem odniesienia dla teoretycznej symulacji przedstawionej na Comparic24.

Sam rynek branży PV, jak podkreśla prezes Columbus, składa się z trzech głównych elementów, czyli mikro, mały i farmy PV. Do 2040 roku w Polsce segment mikro ma osiągnąć dodatkową moc 18,5 gigawata (tyle mocy przybędzie), podczas gdy aktualnie cala branża PV w Polsce liczy ok. 5 gigawatów. Taka moc docelowa przekłada się (według dzisiejszych standardów) na ok. 3,5 mln sztuk domowej fotowoltaiki.

W przypadku kolejnego segmentu (mały, czyli głównie instalacje PV dla firm) przyrost mocy w kolejnych latach planowany jest na 10 gigawatów. Natomiast farmy fotowoltaiczne (tak więc duże inwestycje nastawione na produkcję i sprzedaż prądu) mogą osiągnąć nawet do 16 gigawatów.

Wartość instalacji niezbędnych do osiągnięcia przedstawionych powyżej celów wynosi odpowiednio 100 miliardów złotych dla segmentu mikro, 30 miliardów złotych dla segmentu małego (czyli PV dla firm), oraz 50 miliardów złotych dla farm fotowoltaicznych.

Rynek pomp ciepła

– Rynek ten szacowany jest na milion sztuk. Średnia wartość takiej inwestycji w pompy ciepła (dla domów) będzie utrzymywać się w przedziale 30 tys. – 50 tys. zł, więc załóżmy, że jest to 30 tys. zł, a więc kolejne 30 miliardów wartości rynku do penetracji. – wskazuje Dawid Zieliński, Założyciel i Prezes Columbus Energy S.A.

Ważnym aspektem jest również rynek magazynów energii, który w nadchodzących latach powinien coraz bardziej zyskiwać na popularności, szczególnie ze względu na problemy z siecią i wynikające z tego zmiany w priorytetach (stawianie na zieloną produkcję i zużywanie energii w ramach gospodarstwa, bez odsyłania do sieci). Jak twierdzi Dawid Zieliński, rynek ten w przeciągu najbliższych 20 lat może osiągnąć wartość rzędu 60 miliardów złotych.

Ładowarki do samochodów

Ostatnim kluczowym segmentem, z punktu widzenia Columbus, w perspektywie do 2040 roku są ładowarki do samochodów. Aktualnie kładziony nacisk na rozwój elektro mobilności sprawi, że inwestycje w tym segmencie prawdopodobnie będą się zwiększać każdego roku.

Rynek ten jako całość (wszystkie instalacje, od małych po te największe, łącznie z montażem) powinien w tym czasie osiągnąć wartość nawet 40 miliardów złotych, jednak szacunki te są całkowicie orientacyjne, zaznacza prezes Columbus. Jednocześnie cel, jaki stawia przed sobą spółka, to osiągnięcie średniego udziału w rynku na poziomie 15% (liczonego dla całości).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs sp500 | orlen akcje | kurs usd | wykresy bitcoin | notowania biomed |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here