Naga MarketsColumbus Energy chce w pełni wdrożyć tokenizację energii w 2022 r.Columbus Energy rozpocznie oferowanie usługi stuprocentowego bilansowania energii z przydomowej instalacji fotowoltaiczmej po otrzymaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie Vortex Energy. Jeszcze w I kw. spółka planuje pilotaż tokenizacji energii, który ma zostać w pełni wdrożony od 2022 r., poinformował prezes Dawid Zieliński.

Columbus Energy rozpocznie oferowanie nowej usługi

“Można odbierać 100% energii, którą mamy zmagazynowaną w sieci, nie musimy ponosić kosztów dystrybucji, ponieważ istnieje metodologia i przestrzeń do wprowadzenia takiej usługi” – powiedział Zieliński podczas telekonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku lutego Columbus Energy zawarł warunkową umowę nabycia 100% udziałów Vortex Energy, spółki obrotu energią, która ma koncesję i umowy dystrybucji. Docelowo ma ona zostać przemianowana na Columbus Obrót.

“Zaoferujemy bilansowanie w trzech etapach. Etap pierwszy wdrożymy, jak tylko otrzymamy zgodę UOKiK i wtedy rozpoczniemy podpisywanie umów kompleksowych z wszystkimi nowymi i obecnymi klientami, którzy kupili od nas fotowoltaikę. Na początku będzie to bilansowanie międzystrefowe, które będzie dostępne w taryfie G12 w strefie drugiej” – wskazał prezes.

Columbus szacuje, że dla ponad 95% klientów bilansowanie będzie opłacalne, dla niewielu natomiast – neutralne. Usługa – pod nazwą “Prąd jak powietrze” – nie będzie dodatkowo płatna. W drugim etapie spółka uruchomi bilansowanie pełne, czyli odbiór również w strefie pierwszej, co sprawi, że usługa stanie się korzystna dla wszystkich klientów. W trzecim etapie spółka zakłada wdrożenie tokenizacji energii.

“Już w tym kwartale rozpoczynamy zapisy dla pierwszych stu prosumentów. W drugim bądź trzecim kwartale zrobimy zapisy dla tysiąca prosumentów, a w przyszłym roku uruchomimy komercyjną usługę przekazywania swojej energii poprzez system blockchain – czyli system tokenizacji – w dowolnym miejscu w Polsce, gdzie działać będzie licznik przyłączony przez Columbusa, czyli dla klientów Columbusa oraz we wszystkich ładowarkach przyłączonych do systemu Nexity. Naszym najprostszym marzeniem jest, by można było przejechać z Zakopanego do Szczecina samochodem elektrycznym lub hybrydowym, korzystając tylko z energii produkowanej w naszej fotowoltaice” – powiedział także Zieliński.

Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here