Naga MarketsColonial Pipeline odzyskało większość bitcoinów (BTC) z okupu dla cyberprzestępcówStany Zjednoczone odzyskały prawie cały okup zapłacony w bitcoinach (BTC) sprawcom cyberataku na Colonial Pipeline Co. w zeszłym miesiącu. Dla branży jest to znak, że organy ścigania są w stanie ścigać przestępców internetowych, nawet jeśli działają poza granicami kraju i pod przykrywką względnej anonimowości kryptowalut.

  • FBI udało się odzyskać większość środków, sprawcy nadal pozostają jednak anonimowi oraz z ponad 11 BTC na koncie
  • Nawet gdyby udało się odkryć ich tożsamość, ekstradycja do Stanów Zjednoczonych może być utrudniona lub wręcz niemożliwa
  • Akcja śledczych pokazuje jednak, że transakcje bitcoin nie są w stu procentach anonimowe i odzyskanie środków pozyskanych w nielegalny sposób nie jest niemożliwe
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin nie zapewnia anonimowości. BTC z okupu w większości odzyskane

Amerykańscy urzędnicy poinformowali w poniedziałek, że przechwycili około 63,7 BTC przypisanych do odbiorców wartego 75 BTC okupu zapłaconego przez Colonial wkrótce po ataku z początku maja, który spowodował zamknięcie największego krajowego gazociągu, co doprowadziło do niedoborów paliwa na wschodnim wybrzeżu tuż przed świątecznym długim weekendem w USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ze względu na spadającą wartość bitcoina od czasu zapłacenia okupu, amerykańska konfiskata pod koniec maja osiągnęła wartość 2,3 miliona dolarów, nieco ponad połowę z 4,4 miliona dolarów zapłaconych kilka tygodni wcześniej po tym, jak zażądano okupu.

Zastępca dyrektora FBI Paul Abbate powiedział na briefingu Departamentu Sprawiedliwości ogłaszającym przejęcie, że organy ścigania zidentyfikowały wirtualny portfel używany do opłacenia okupu, a następnie odzyskały fundusze. Powiedział, że śledczy znaleźli ponad 90 firm, które padły ofiarą DarkSide, powiązanej z Rosją grupy cyberprzestępczej obwinianej o atak na rurociąg.

– Dzisiaj odwróciliśmy karty. DarkSide i jego oddziały cyfrowo prześladowały amerykańskie firmy przez większą część zeszłego roku – powiedziała zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco, która wezwała firmy do zwiększenia inwestycji w celu ochrony infrastruktury i własności intelektualnej.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

DarkSide śledzone przez FBI od ubiegłego roku

Akcja sygnalizuje zdolność amerykańskich organów ścigania, przynajmniej w niektórych przypadkach, do śledzenia kryptowalut, identyfikowania cyfrowych portfeli i zajmowania funduszy. Operacja ujawnia również, jak szybko operacje hakerskie mogą zostać zidentyfikowane przez FBI, które jak powiedział Abbate, prowadziło dochodzenie w sprawie DarkSide od zeszłego roku.

invest

FBI było w stanie znaleźć bitcoiny poprzez odkrycie adresów cyfrowych, które hakerzy wykorzystali do transferu funduszy, zgodnie z ośmiostronicowym nakazem zajęcia wydanym przez Departament Sprawiedliwości w poniedziałek.

– Nowe technologie finansowe, które próbują anonimizować płatności nie zapewnią zasłony zza której przestępcy będą mogli wybierać środki z kieszeni ciężko pracujących Amerykanów – komentowała Stephanie Hinds, zastępca prokuratora USA dla Północnego Dystryktu Kalifornii.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro | pgnig notowania | bml notowania | bitcoin spekulacje | notowania mercator | orlen cena akcji | komentarz giełdowy |

Środki odzyskane, sprawcy jednak nadal nieznani

Podczas gdy wysiłki rządu były znaczące, podkreśliły one również trudności w ściganiu sprawców ataków ransomware. Do tej pory nikt kto stoi za atakiem Colonial Pipeline nie został publicznie oskarżony, a hakerzy i tak zgarnęli niewielką część okupu. Nawet jeśli osobom stojącym za atakiem zostaną postawione zarzuty, prawdopodobnie pozostaną one poza zasięgiem amerykańskich organów ścigania.

Atak ransomware w maju spowodował braki paliwa na stacjach benzynowych w kilku stanach, a nawet wpłynął na działalność niektórych linii lotniczych i lotnisk. Była to część rosnącego trendu takich działań przeciwko infrastrukturze krytycznej, która stanowi wczesny test administracji prezydenta Joe Bidena.

Colonial Pipeline powiedział w poniedziałek, że szybko skontaktował się z FBI i prokuratorami federalnymi po tym, jak został zaatakowany i pochwalił rząd za odzyskanie dużej części okupu.

– Pociągnięcie cyberprzestępców do odpowiedzialności i zakłócenie ekosystemu, który pozwala im działać, jest najlepszym sposobem na odstraszenie i obronę przed przyszłymi atakami tego typu. Musimy nadal poważnie traktować zagrożenia cybernetyczne i odpowiednio inwestować, aby wzmocnić naszą obronę – komentował Joseph Blount, dyrektor naczelny firmy z siedzibą w Alpharetta w stanie Georgia.

Urzędnicy amerykańskiego wywiadu i organów ścigania twierdzą, że powstrzymanie ataków hakerskich stało się priorytetem bezpieczeństwa narodowego, a kwestia ta podniosła napięcia między USA a Rosją. Biden planuje omówić ataki hakerskie, gdy spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here