Naga MarketsCoinquista padła ofiarą kradzieży? Rekordzista nie może wypłacić 1,3 mln zł w BTC, ETH i LTCPrzedłużające się problemy techniczne giełdy kryptowalutowej Coinquista mogły tak naprawdę okazać się kradzieżą zgromadzonych na niej bitcoinów (BTC) oraz innych cyfrowych aktywów, wynika z ustaleń Pulsu Biznesu (PB) opublikowanych 7 marca. Jak donosi PB, klienci ciągle nie mogą odzyskać swoich środków, a spółka rzekomo nie powiadomiła policji o możliwości popełnienia przestępstwa.

  • Problemy techniczne Coinquisty rozpoczęły się jeszcze w styczniu, a w lutym w sprawie interweniowała Izba Gospodarczy Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) publikując list otwarty.
  • Dwa miesiące od początku problemów w mediach pojawia się informacja, że giełda mogła paść ofiarą rzekomego ataku
  • Klient, który nie może wypłacić ponoć 1,3 mln zł w kryptowalutach zgłosił sprawę do KNF

Coinquista: od awarii technicznej do doniesień o kradzieży

Informacje o pierwszych problemach Coinquisty zaczęły pojawiać się na początku stycznia 2021 roku kiedy użytkownicy zaniepokojeni zaczęli informować, że nie mogą logować się na swoje konto, kupować ani sprzedawać kryptowalut, ani dokonywać wypłaty środków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zarząd giełdy kryptowalutowej Coinquista opublikował we wtorek, 26 stycznia 2021 roku oświadczenie informujące o problemach technicznych z zakresu IT które wynikają ze zmian w kodzie giełdy implementujących nowe funkcje. W efekcie użytkownicy mogą napotkać problemy z wypłatą środków, instytucja uspokaja jednak, że nie są w żaden sposób zagrożone. Po przedłużających się pracach w połowie lutego pojawiła się informacja, że środki na giełdzie zostały odblokowane, a platforma wznawiana działalność pomimo prac nad rozwiązaniem wszystkich problemów.

Michał Stryjewski, prezes platformy, 16 lutego 2021 roku przepraszał za błędy i prosił o cierpliwość. Zapewniał, że każdy użytkownik otrzyma prezent od Coinquista w ramach rekompensaty. Od tego czasu minął już prawie kolejny miesiąc, na stronie giełdy nadal widnieje informacja, że „mogą występować problemy z działaniem całej platformy”, a w mediach społecznościowych nie pojawiły się żadne nowe komentarze zarządu.

Artykuł na temat polskiej kryptogiełdy opublikował jednak PB sugerując, że ta ostatecznie nie borykała się tylko z problemami technicznymi, ale padła ofiarą złodziei. 22 lutego przedstawiciele podmiotu zapewniali, że zgłaszają sprawę na policję, natomiast Puls Biznesu miał ustalić, że krok ten nadal nie został wykonany. W komentarzu mailowym przesłanym portalowi Michał Stryjewski tłumaczyć, że spółka chce zebrać jak najwięcej dowodów, a na obecnym etapie policja nie będzie w stanie zbyt wiele pomóc.

Rekordzista miał na platformie 1,3 mln zł w BTC, ETH i LTC

Do redakcji PB zgłosił się przedstawiciel jednego z klientów giełdy, który twierdzi, że na platformie znajduje się około 1,3 mln zł w kryptowalutach, których nie można wypłacić. Są to 5,2 BTC, 55,6 ETH oraz 37,2 LTC. O sprawie poinformowana została rzekomo Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), w celu podjęcia działań nadzorczych wobec platformy.

– Mój klient w trakcie kilku rozmów z prezesem spółki usłyszał wykluczające się prawdopodobne przyczyny, uniemożliwiające mu wypłatę kryptowalut, jak np.: prace techniczne związane z wprowadzeniem nowych funkcjonalności giełdy, błąd w kodzie źródłowym, prawdopodobny atak na giełdę i kradzież środków. Do tej pory nie otrzymał klarownej odpowiedzi, dlatego zdecydował się na kroki prawne – komentował dla PB Radosław Nosowski z Kancelarii Nosowski.

W tym momencie większość użytkowników może wypłacać swoje środki, spora grupa nadal zgłasza jednak problemy z ich odzyskaniem. Coinquista relacjonuje natomiast, że są to pojedyncze przypadki w grupie 100 tysięcy rachunków prowadzonych przez giełdę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funt kurs | dax kurs | cd notowania | cd projekt akcje | notowania ropy wti |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here