Naga MarketsPublikacje przez giełdy kryptowalutowe informacji dotyczących obrotów na kryptowalutach stały się przedmiotem wielu kontrowersji w kontekście zarzutów o manipulacje danymi na temat wolumenu, zwłaszcza jeśli chodzi o jego sztuczne zawyżanie. Propozycję rozwiązania tego problemu ogłosił podczas niedawnej konferencji w Singapurze serwis CoinMarketCap wprowadzając nowy wskaźnik – płynność (liquidity).


Wskaźnik wolumenu w coraz mniejszym stopniu spełnia swój cel

W swoim komunikacie, CoinMarketCap (CMC) zauważa, iż przez ostatni rok, w związku z praktykami sztucznego zawyżania wolumenów przez giełdy, w coraz mniejszym stopniu spełnia on swój cel jako godny zaufania miernik zainteresowania danym aktywem. Zdaniem CMC rozwiązania polegające na wyselekcjonowaniu kilku „godnych zaufania” giełd” czy też stosowanie innych parametrów takich jak ruch w sieci internetowej nie zapewniają wystarczająco kompleksowego rozwiązania a co najważniejsze, nie rozwiązują sedna problemu.

CMC wprowadza nowy wskaźnik, który ma duże znaczenie dla inwestorów i traderów – płynność.

„Dzięki wskaźnikowi płynności, nasi użytkownicy będą mogli znaleźć najbardziej płynny market spośród ponad 3000 aktywów krypto by zapewnić jeszcze bardziej skuteczny handel z najmniejszym możliwym poślizgiem.”

Co bardzo istotne, wskaźnik płynności ma z czasem zastąpić wolumen jako czynnik, na podstawie którego w sposób domyślny tworzone jest zestawienie par kryptowalutowych oraz giełd.

CMC opisuje płynność jako „łatwość z jaką można wejść w transakcję na danym aktywie oraz wyjść z niej.” W ramach swojego wskaźnika, CMC uwzględnia szereg zmiennych zawartych w książce zamówień (order book) danego instrumentu, takich jak odległość zamówienia od średniej ceny, wielkość zamówienia oraz relatywną płynność danego aktywa.

Zobacz również: 8 tys. USD – tyle kosztuje podrobienie wolumenu giełdy kryptowalut

Płynność mierzona będzie w sposób adaptacyjny, tzn. dane będą pozyskiwane z rynku w odstępach czasu wybieranych losowo w trybie 24-godzinnym a następnie uśredniane, z uwzględnieniem stref czasowych oraz tego, że głębokość książki zamówień ulega ciągłym zmianom pod wpływem nagłych czynników rynkowych.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Dzięki zastosowaniu metody adaptacyjnej przy określaniu płynności, zdaniem CMC manipulowanie danymi będzie bardzo trudne, gdyż wymagałoby to składania zamówień w samym środku książki zamówień. Wskaźnik płynności na CMC ma być wprowadzony w trzech etapach: na początku w odniesieniu do par rynkowych, następnie do giełd, zaś w ramach ostatniego etapu do poszczególnych aktywów krypto.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here