Naga MarketsTokeny moneroUsługa do kopania kryptowalut Coinhive kończy swoją działalność, ponieważ stała się nieopłacalna. Zespół stojący za projektem ogłosił decyzję na firmowym blogu. Coinhive miał dosyć kontrowersyjną opinię, a to za sprawą oszustów wykorzystujących to rozwiązanie do kopania kryptowalut na komputerach niespodziewających się tego klientów. Opłacalność prowadzenia usługi zanurkuje po zaplanowanym hard forku Monero, dodatkowo ucierpiała po ogólnym spadku wartości kryptowalut, który miał miejsce w zeszłym roku.

Koniec skryptu do kopania kryptowalut

Coinhive to oparta na JavaScript usługa kopania kryptowalut. Skrypt zamieszcza się na stronie internetowej. Po zainstalowaniu wykorzystuje on część mocy obliczeniowej komputerów użytkowników danej strony internetowej. Choć kod Coinhive sam w sobie nie służy do oszustw, często był wykorzystywany przez hakerów do kopania kryptowalut, stąd jego zła sława.

Coinhive zakończy działalność 8 marca, podczas gdy użytkownicy będą mieli dostęp do swoich paneli klientów jeszcze do 30 kwietnia. Jako główny powód wymieniono spadek hash rate o ponad 50% po zaplanowanym na 9 marca hard forku Monero. Ponadto w ciągu ostatniego roku wartość XMR spadła o ponad 85%.

Coinhive otoczony niesławą

Liczba afer wokół Coinhive z pewnością nie pomogła twórcom usługi. W styczniu pojawiły się doniesienia o zainfekowanym kodzie reklam, które pojawiały się na YouTube. Skrypt aktywował się w momencie wyświetlenia zainfekowanej reklamy. Kod zużywał wówczas nawet 80% mocy obliczeniowej zarażonego komputera, która używana była do kopania kryptowalut. Jak na razie potwierdzone przypadki działania Coinhive miały miejsce w Japonii, Francji, Tajwanie, Włoszech i Hiszpanii.

Coinhive oficjalnie zniechęcał do umieszczenia swojego pluginu bez wiedzy użytkowników, jednak nie przeszkadza to cyberprzestępcom, którzy wykorzystali go do uruchomienia botnetów generujących Monero. W teorii takie działanie zawsze zapewnia im zysk, nie ma bowiem kosztów związanych z taką działalnością. Za zużytą energię elektryczną w efekcie wykorzystania mocy obliczeniowej nieświadomego użytkownika płaci on sam.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here