Naga MarketsHaker infekujący sprzętWedług Pawła Kuskowskiego, dyrektora generalnego firmy Coinfirm, na rynku znajdują się kryptowaluty o wartości 10 miliardów dolarów, które zostały wcześniej skradzione. Firma chce pomóc ludziom odzyskać te środki.

Coinfirm rozpoczyna współpracę z firmą śledczą Kroll, działem firmy konsultingowej Duff & Phelps. Wspólna inicjatywa nosi nazwę ReclaimCrypto i łączy najnowsze techniki kryminalistyczne dot. technologii blockchain z bardziej ugruntowanym światem dochodzeń prawnych i odzyskiwania mienia.

Kuskowski powiedział CoinDesk:

„Jak dotąd nie ma jednego miejsca, w którym ofiary mogłyby uzyskać pomoc. To prawie tak, jakby błagali, aby ktoś zainteresował się ich sprawą. W końcu sami muszą to wypracować (…).”

Coinfirm: jak pomóc poszkodowanym?

Na rynku działa już CipherTrace, inna firma analityczna, która wylicza, że na rynku są skradzione kryptowaluty o wartości “tylko” 4 miliardów dolarów. Nowy szacunek Kuskowskiego obejmuje dane historyczne i wydarzenia, takie jak upadek Mt. Gox.

Nie trzeba dodawać, że Kuskowski i jego zespół nie inicjują projektu tylko dla dobra ludzkości – opłaty za odzyskane środki są wyliczane indywidualnie dla każdego przypadku.

„Analizując rynek tego typu produktu, rozpoczęliśmy od obliczenia rodzaju najłatwiejszych przypadków, w których wiemy, że możemy odnieść sukces i odzyskać fundusze, co stanowi około dało nam liczbę 200 przypadków”

– mówi.

Dodał, że same te przypadki dają wartość około 1,5 miliarda dolarów.

Jak to działa?

Partner Coinfirm, Kroll, przyjmuje w działaniu bardziej „tradycyjne” podejście, które może obejmować np. wydawanie nakazów sądowych w celu uzyskania od dostawcy usług internetowych szczegółów dotyczących adresu IP lub inne działania dot. przeszukania darknetu.

Samo Kroll współpracowało już w zeszłym roku z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Benedict Hamilton, dyrektor zarządzający w Kroll, odnosząc się do Coinfirm jako „pochodni świecącej w blockchainie”, powiedział, że z kolei jego firma może rozszerzyć działalność Polaków. Wyjaśnił, że istnieją dwie ścieżki, które można zastosować, jeśli chodzi o dochodzenie w sprawie kryptografii: dowiedzieć się, kto dokonał kradzieży lub/i podążać za przejętymi środkami.

ReclaimCrypto ma przede wszystkim na celu odzyskanie kryptowalut. Hamilton dodał:

„Nie do pomyślenia jest, aby proces dochodzeniowy zakończył się bez podania przez nas wszystkich szczegółów odpowiednim organom ścigania, aby mogli skorzystać z pracy i zamknąć złodziei”.

ReclaimCrypto skupi się na razie głównie na bitcoinach i etherze, ale swoimi działaniami obejmie także XRP, BCH, LTC, NEO i DASH.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here