Naga MarketsCoincheck to giełda kruptowalut powstała w sierpniu 2014-go roku. Jej założyciele to Koichiro Wada oraz Yusuke Otsuka. Siedziba główna giełdy znajduje się w Tokio (Japonia). Coincheck to nie tylko giełda, ale także portfel, w którym można trzymać bitcoiny, procesor płatności oraz platforma pożyczkowa.

Coincheck – co to jest?

Na procesowanie bitcoinowych płatności poprzez Coincheck zdecydowała się m.in. firma z branży rozrywkowej DMM.com, której baza użytkowników przekracza 19 milionów. Coincheck oferuje ponadto handel na kryptowalutach takich jak Ethereum, DAO, Lisk i Ethereum Classic.Incydent hakerski – z giełdy znikają kryptowaluty NEM

Głośno o giełdzie Coincheck zrobiło się na początku 2018-go roku, kiedy to hakerzy dokonali kradzieży 500 milionów NEM, wartych wtedy około 530 milionów USD. Kryptowaluta przetransferowana została za pośrednictwem 19 rachunków, z których jeden okazał się nie mieć żadnego związku z hakerem.

O słynnym ataku na Coincheck, którego ofiarom padło aż 260 tysięcy klientów giełdy, przeczytać możesz w poniższych artykułach:

Wydarzenie to doprowadziło do nalotu japońskiej policji wraz z przedstawicielami oficjeli rządowych na siedzibę tokijskiej giełdy Coincheck. Japoński odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego informował wtedy, że jeżeli pojawią się odpowiednie pobudki, będzie chciał dokonać „samodzielnego dochodzenia” na terenie giełdy w celu zabezpieczenia aktywów i środków, które będą mogły być wykorzystane do wypłaty poszkodowanym inwestorom należnym ich zadośćuczynień – tak też uczynił.

Użytkownicy giełdy przez ponad dwa tygodnie od czasu ataku nie mogli wypłacać swoich środków. Kiedy jednak taka możliwość się pojawiła, wypłaty kapitału sięgnęły 373 mln. dolarów.

Giełda następnie zobowiązała się, że zwróci ukradzione token NEM swoim użytkownikom. Kolejne informacje jakie pojawiły się na temat Coincheck dotyczyły wycofania z oferty kryptowalut silnie zorientowanych na prywatność, a mianowicie Monero, Dash i Zcash. Padło bowiem podejrzenie, że kryptowaluty te mogą posłużyć do wyprania skradzionych NEM. Jednakże w maju 2018 jako przyczynę wycofania tych kryptowalut podano chęć dostosowania się do japońskich regulacji mających na celu walkę z terroryzmem i praniem pieniędzy.

Przejęcie Coincheck przez Monex 

Firma Monex Group Inc poinformowała w kwietniu 2018 r., że kupi zhackowaną giełdę kryptowalut Coincheck Inc, przejmując pełną własność firmy z Tokio za 3,6 miliarda jenów. Umowa miała zostać zawarta 16 kwietnia 2018 roku i wtedy to dyrektor generalny i COO firmy Coincheck odejdzie z zarządu firmy i zostanie dyrektorem wykonawczym. Jak informowaliśmy już wczoraj, dyrektor operacyjny Monex, Toshihiko Katsuya jest w stanie przejąć funkcję nowego prezesa Coinchecka. Jego doświadczenie jako prezesa internetowego działu maklerskiego Monex sprawia, że ​​jest on “dobrym wyborem do odbudowy kłopotliwej giełdy kryptowalut”.

Umowa pozwoli Monex uzyskać dostęp do platformy handlowej i bazy klientów Coincheck. Monex powiedział także, że Coincheck osiągnął w 2017 roku zysk netto w wysokości 471 milionów jenów.

Zawieszenie działalności

Na dzień 11 lipca 2018 r. giełda nie przyjmowała rejestracji nowych użytkowników. Po przejściu na stronę internetową Coincheck widniał poniższy komunikat, w którym giełda przeprasza wszystkich dotkniętych kradzieżą NEM. Zobowiązuje się także do wykonania wszystkich zaleceń japońskiego regulatora (FSA).

źródło: coincheck.com

Najważniejsze linki:

Strona internetowa: https://coincheck.com

Twitter: https://twitter.com/coincheckjp

Facebook: https://www.facebook.com/coincheck/Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here