Naga MarketsCoinbase zarobiła 327 mln dol. w 2020 r. Giełda kryptowalut musiała pokazać swoje finanse
Brian Armstrong, prezes Coinbase

Giełda kryptowalutowa Coinbase ogłosiła w czwartek swoje plany upublicznienia i wejścia na amerykańską giełdę i w związku z tym udostępniła amerykańskiej komisji nadzoru finansowego SEC raport S-1 zawierający szczegółowe informacje odnośnie finansów oraz struktury własności. Dzięki temu branża cyfrowych aktywów po raz pierwszy może dokładniej spojrzeć w księgi jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.

  • W 2020 roku przychód Coinbase miał wynieść 1,1 mld dol., rosnąc znacznie z poziomu 482 mln dol. raportowanych w 2019 r.
  • Giełda ponosi jednak spore koszty, które w 2020 przekroczyły 880 mln dol., głównie poniesionych na badań i rozwój oraz sprzedaż
  • Prezes spółki Brian Armstrong będący jednocześnie pomysłodawcą giełdy posiada obecnie tylko 11% udziałów we własności

Coinbase chce na Wall Street musi więc pokazać swoje finanse

Złożenie wniosku w SEC ujawniło, że giełda odnotowała bezpośredni przychód w wysokości 1,1 miliarda dolarów w 2020 roku, co stanowi znaczny wzrost z 482 milionów dolarów z 2019 roku. Około 96% tego przychodu pochodzi z opłat transakcyjnych pobieranych od użytkowników, a pozostała część z usług subskrypcyjnych. Kolejne 136 milionów dolarów przychodu zostało wygenerowane ze sprzedaży aktywów Coinbase w celu wypełnienia transakcji pozagiełdowych.

Te artykuły również Cię zainteresują


Rynek złota z testem ważnego oporuKoszty operacyjne pochłaniają jednak zdecydowaną część wspomnianych przychodów. W 2020 roku wyniosły one łącznie ponad 880 milionów dolarów, z czego większość przypada na koszty badań i rozwoju, sprzedaży oraz ogólne koszty administracyjne. Jednak 135 mln dolarów z całości wydatków jest oznaczonych jako “koszty transakcyjne”. Prospekt wyjaśnia, że składają się na nie opłaty dla górników blockchain i koszty odwrócenia transakcji, a także wydatki związane z weryfikacją.

Warto zauważyć, że firma w 2019 raportowała stratę w wysokości 46 mln dol., ponieważ jej przychody w wysokości 533 milionów dolarów nie wystarczyły na pokrycie 579 milionów dolarów strat, głównie z powodu kosztów administracyjnych i rozwojowych. W roku 2020 dochód netto wyniósł natomiast 327 milionów dolarów i był mocno uzależniony od rosnącej zmienności cyfrowych aktywów.

W przypadku 2020 r. warto zauważyć, że handel instytucjonalny wygenerował większość wolumenu giełdy, chociaż udział detaliczny był silniejszy w ostatnim kwartale 2020 r. niż w poprzednich miesiącach.

Wolumen detaliczny i instytucjonalny w kolejnych latach. Źródło: Coinbase.

Z powyższego wykresu wynika, że od połowy 2019 roku obrót instytucjonalny odpowiada za większą część aktywności giełdy, a końcówka 2020 roku była tego dobitnym potwierdzeniem.

Założyciel Coinbase, Brian Armstrong, właścicielem tylko w 11%

Struktura własności Coinbase pokazuje, że jej prezes i współzałożyciel Brian Armstrong, posiada tylko 11% udziałów w firmie, choć warto podkreślić, że posiada sporo akcji klasy B, które mają moc zarządzania.

Z akt wynika, że Marc Andreessen, partner generalny i współzałożyciel firmy venture capital a16z, posiada 24,6% wszystkich akcji klasy A, które będą notowane na giełdach. Fred Ehrsam, współzałożyciel Coinbase, a obecnie główny partner w Paradigm Capital, nadal posiada 11,4% akcji klasy A, oprócz 9% akcji klasy B. W sumie, kierownictwo i dyrektorzy zarządu posiadają indywidualnie ponad 53% akcji klasy A i 54% akcji klasy B.

Największym indywidualnym udziałowcem jest obecnie Andreessen i a16z, którzy będą mogli liczyć na największe potencjalne zyski z upublicznienia akcji Coinbase.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: de30 dax | biomed lublin | gpw biomed lublin | kurs funta online | biomaxima |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here