Naga Markets

Po kilku tygodniach, gdy większa uwaga społeczności kryptowalut była skupiona na kryzysie bankowym oraz powrocie kursu Bitcoina do poziomów sprzed 9 miesięcy, amerykański regulator ponownie daje znać o sobie i swojej dzikiej polityce działania. Otóż giełda Coinbase przekazała, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wysłało jej zawiadomienie typu wells. Oznacza to, że firma może spodziewać się niebawem działań egzekucyjnych ze strony ludzi Gary’ego Genslera.

Coinbase pod lupą SEC

W dniu 22 marca giełda Coinbase opublikowała wpis na swoim blogu, z którego dowiadujemy się, że firma Briana Armstronga otrzymała zawiadomienie typu ”wells” od SEC. Oznacza to, że regulator niedługo wymierzy swoje dzieła w stronę kolejnego podmiotu z sektora kryptowalut.Coinbase tłumaczy, że nadesłane ”zagrożenie prawne” nie określa co dokładnie stanie się przedmiotem dochodzenia ze strony organów nadzorczych, ale na pewno będzie to jeden z oferowanych przez firmą programów. Tak więc SEC może próbować zbadać program ”Coinbase Earn” lub ”Coinbase Prime” pod kątem nielegalnej sprzedaży papierów wartościowych. No bo przecież, jak powiedział przewodniczący komisji – Gary Gensler – ”wszystkie cyfrowe aktywa poza Bitcoinem są papierem wartościowym”. Oczywiście jest również i duże prawdopodobieństwo, że komisja weźmie pod lupę program stakingu od Coinbase, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku giełdy Kraken.

Poprosiliśmy SEC konkretnie o zidentyfikowanie aktywów na naszych platformach, które ich zdaniem mogą być papierami wartościowymi, ale odmówili tego – przekazał Paul Grewal, dyrektor prawny Coinbase – Dzisiejsze zawiadomienie Wells pojawia się również po tym, jak Coinbase przedstawiło SEC wiele propozycji dotyczących rejestracji w ciągu miesięcy, z których SEC ostatecznie odmówiła odpowiedzi.

Giełda zapowiedziała, że ​​jej produkty oraz usługi „dalej będą działały jak zwykle” podczas prowadzonego dochodzenia. Co więcej, Grewal przekazał, że firma nie będzie szła za słowami przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, tj. ”przyjdź i porozmawiaj z nami” i oznajmił, że przedstawiciele Coinbase spotkali się z urzędnikami SEC „ponad 30 razy w ciągu dziewięciu miesięcy”. Jednak, jak zaznacza, do teraz nie udało się obu stronom dojść do porozumienia w kilku kluczowych kwestiach.

AVA Trade


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wysłanie zawiadomienia ”Wells” do największej amerykańskiej giełdy kryptowalut następuje dwa dni po tym, jak ta złożyła do komisji specjalną petycję w sprawie stakingu. W wysłanym dokumencie giełda tłumaczyła regulatorom, że ich program stakingu nie jest czymś równoznacznym z handlem papierami wartościowymi.

CEO Coinbase szydzi z SEC

W sprawie ostatniego kroku, który zrobiła komisja w stronę batalii prawnej z giełdą, wypowiedział się dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong. Porównał on Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do „referentów piłkarskich” w grze w pickleball (dla osób, które pierwszy raz spotkały się z tą dyscypliną sportową zostawiam link z wyjaśnieniem czym ona jest). Armstrong krytykuje SEC za to, że organ ten nie potrafi ”uzgodnić konkretnych zasad nowej gry”.

CEO Coinbase zwrócił uwagę na poważny problem wynikający z tego, że amerykański regulator nie kieruje się jasnymi regulacjami w kwestii branży kryptowalut. Do teraz nie osiągnięto również konsensusu w kwestii tego, która amerykańska komisja powinna regulować sektor cyfrowych aktywów. Poza SEC prawa do tego działania rości sobie inny organ nadzorczy.

Armstronga poproszono również o wyjaśnienie jego słów, w których porównał SEC do podmiotów sędziowskich w sporcie, aczkolwiek by użył przykładu z ”kategorii NFL” (futbolu amerykańskiego). CEO Coinbase odpowiedział żartobliwie:

Wyobraź sobie, że masz na boisku zarówno sędziów futbolu, jak i piłki nożnej, ale tak naprawdę gramy w pickleball (najszybciej rozwijający się nowy sport w Ameryce). Sędziowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie zasad tej nowej gry, a jeden z nich decyduje się na zmianę decyzji podjętej w kwietniu 2021 roku.

Już tłumaczę, co dokładnie miało znaczyć odniesienie się do ”wezwania, które wykonali w kwietniu 2021 roku”. Gdy Coinbase weszło na giełdę w 2021 roku, SEC otrzymał w tej sprawie wniosek od firmy, w którym szczegółowo i jasno wyjaśniono proces notowania jej aktywów. Co więcej, w złożonym dokumencie zawarto 57 odniesień do stakingu kryptowalut.

Coinbase dumnie stanie do walki

Amerykańska giełda w dobie silnych nacisków na branżę ze strony regulatora deklarowała już kilkukrotnie, że jest gotowa stanąć w szranki w obronie stakingu.

Wspomniany Paul Grewal w innym wpisie na Twitterze stwierdził, że SEC nie dostarczyło ”jasnego zbioru zasad” dotyczących regulacji kryptowalut. Dodał też, że ”wysiłki na rzecz zaangażowania się w SEC spotykają się z milczeniem lub działaniami egzekucyjnymi”.

Wygląd na to, że zarówno Grewal jak i Armstrong, chcą wykorzystać nieuniknioną (wszystko na to wskazuje) batalię sądową z SEC, by doprowadzić do ustanowienia jasnych regulacji sektora kryptowalut.

Jesteśmy dumni, że w takich chwilach możemy stanąć w obronie naszych klientów i całej branży – oświadczył Armstrong oraz dodał – Idąc dalej, proces prawny zapewni otwarte i publiczne forum przed bezstronnym organem, na którym będziemy mogli wyjaśnić wszystkim, że SEC po prostu nie była uczciwa, rozsądna, a nawet nie wykazała poważnego celu, jeśli chodzi do swojego zaangażowania w aktywa cyfrowe.

Społeczność kryptowalutowa potępiła wysłanie zawiadomienia ”wells” do Coinbase. Wiele osób jest zgodnych, że SEC po prostu zdecydowało się zmienić swoje stanowisko wobec firmy i ją zaatakować.

Akcje Coinbase spadają

Mimo bojowych nastrojów w szeregach Coinbase i gotowości do walki o branżę kryptowalut, sprawa zawiadomienia od SEC odbiła się na akcjach firmy.

W środę akcje Coinbase Global Inc. straciły na wartości o 15,8%. W momencie pisania tego artykułu cena jednej akcji wynosi 77,14 USD, co oznacza spadek o 8,16%.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPKN Orlen zaczyna odrabiać straty po 20% spadku od początku marca
Następny artykułKurs dolara amerykańskiego (USD) traci po uwagach Rezerwy Federalnej
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.