Naga MarketsGiełda kryptowalut Coinbase uzyskała licencję od Central Bank of Ireland. Czy to pierwszy znak, że firma chce rozpocząć swoją ekspansję w Europie?

Zeeshan Feroz, dyrektor generalny Coinbase UK, napisał w sobotnim wpisie na blogu firmowym, że giełda otrzymała właśnie licencję od banku centralnego Irlandii. Ma to miejsce rok po otwarciu biura w Dublinie.

Coinbase walczy o Europę

Feroz powiedział, że licencja pomoże również otworzyć się firmie na rynki UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Komentując to ogłoszenie, sponsorowana przez państwo agencja rozwoju biznesu IDA Ireland – utworzona w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestycji do Irlandii – nazwała ten ruch “zyskiem netto” dla lokalnego sektora finansowego. Jak powiedział dyrektor generalny podmiotu Mike Shanahan:

„Wybór Dublina przez Coinbase dla tej operacji wzmacnia siłę Irlandii jako miejsca docelowego dla firm świadczących usługi finansowe, zapewniającego spójne, pewne otoczenie polityczne sprzyjające przedsiębiorstwom, aby mogły się rozwijać i prosperować”.

Coinbase uzyskało też brytyjską licencję od Financial Conduct Authority w marcu 2018 r., co pozwala giełdzie działać jako usługa pieniężna w tym kraju.

Wielka Brytania a UE

Chociaż Wielka Brytania jest obecnie państwem członkowskim UE, jej rząd pracuje nadal nad Brexitem, czyli opuszczeniem Unii. Decydujące decyzje dot. wyjścia ze struktur unijnych mają zapaść wkrótce. Jeśli wszystko wejdzie w życie, lokalna licencja Coinbase oznacza ograniczone korzyści. Jednocześnie jednak tzw. hard Brexit – czyli wyjście bez porozumienia – sprawi, że na znaczeniu mogą zyskać kryptowaluty, które mogą pomóc w obchodzeniu ograniczeń, które narzuci nowa sytuacja. Może dlatego właśnie Coinbase próbuje zainstalować się na terenie Wielkiej Brytanii, bo kraj ten stanie się wkrótce chłonnym rynkiem dla handlu bitcoinami.

Na początku tego miesiąca firma uzyskało też dostęp do brytyjskiego systemu szybszych płatności za pośrednictwem ClearBank. Wcześniej giełda zakończyła nagle współpracę z firmą Barclays, co tymczasowo spowodowało problemy z wpłatami i wypłatami dla użytkowników giełdy.

Coinbase pozostaje jedną z największych giełd na rynku kryptowalut. Wejście na rynek UK zapewne wzmocni jej pozycję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here