Naga MarketsCognor wybija na rosnących cenach stali, planując jednocześnie powrót do dywidendy. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaKońcem 2020 roku wzrastający popyt na stal spowodował wzrost cen, który zdecydowanie przyspieszył w 2021 roku. Jest to wynikiem m.in. ożywienia w gospodarce Chińskiej i Amerykańskiej oraz oczekiwań do podobnego procesu w Europie. Korzysta na tym Cognor, który w 2021 planuje poprawić swoje wyniki finansowe i dzięki temu powrócić do wypłaty dywidendy, wskazuje Konrad Książak na kanale Comparic24.

  • Rosnący ceny stali i aluminium wspierają wyniki spółki.
  • Ma to swoje przełożenie w wycenie giełdowej, która wynosi obecnie ponad 3 zł, wobec mniej niż 1 zł podczas marcowego dołka.
  • Poprawa wyników finansowych ma pozwolić spółce na powrót do wypłaty dywidendy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odrodzenie na rynku surowców

– Widzimy, że wraca bardzo duży popyt, bo tak naprawdę, jeżeli chodzi o stal, jeżeli chodzi o aluminium, to są surowce mocno wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, zwłaszcza tutaj mówię o aluminium. I jeżeli ten 2020 mówił nam o tym, żebyśmy się jak najmniej przemieszczali, te wszystkie obostrzenia właśnie po to były, no to w tym 2021 powinno być duże odbicie. – wskazuje Konrad Książak.

Ubiegłoroczne załamanie gospodarcze, będące skutkiem pandemii i jej następstw gospodarczych, skutecznie uderzyło w wiele branż, które zapewniały popyt na surowce, m.in. motoryzacja. Aktualnie, wraz z postępem szczepień, gospodarki wydają się wracać do „normy” i przechodzić ożywienie, co oznacza, że popyt na komponenty wykorzystywane w tych najbardziej dotkniętych branżach będzie rósł dynamicznie, tak jak ma to miejsce obecnie w Chinach. Co więcej, Europejski Plan Odbudowy również powinien zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarki, a więc pośrednio wzmóc popyt również na surowce.

– Jeżeli popatrzymy sobie na stal, na ceny prętów stalowych, to widzimy, że w tym 2021 roku wzrosty są naprawdę ogromne, wzrosty są bardzo duże. Widzę, że już pod koniec 2020 zaczęło się dziać, ale w 2021 nabrało to rozpędu. Widzimy, że jeżeli chodzi o stal, to jest tutaj bardzo dobrze, na wykresie 5-letnim mamy obecnie maksima. – dodaje Konrad Książak.

Podobna sytuacja ma również miejsce na notowaniach aluminium, które również osiągnęło swoje 5-letnie maksima. Poważnym problem są natomiast uprawnienia do emisji CO2, których cena cały czas rośnie. To uderza w europejskich wykonawców, którzy muszą ponosić dodatkowy koszt, podczas gdy niektóre państwa na świecie nie przejmują się względami ekologicznymi. Mowa więc o rynku globalnym, na którym konkurencja nie do końca jest uczciwa, bo tylko niektóre ze stron chcą ponosić koszty przemian proekologicznych.

Giełdowy wystrzał notowań

W trakcie ostatniego roku spółka zanotowała prawdziwy wystrzał swojej wyceny na warszawskim parkiecie. W najgorszych momentach marca akcje spółki były warte mniej niż 90 groszy, natomiast obecnie poziom ten oscyluje w granicy 3,10 zł. Warto zauważyć, że większość tego ruchu wzrostowego odbyła się już w 2021 roku, na fali wzrostów cen surowców.

Cognor wybija na rosnących cenach stali, planując jednocześnie powrót do dywidendy. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania spółki Cognor w latach 2016-2021. Źródło: Stooq.pl

Patrząc z szerszej perspektywy, można zauważyć, że spółka osiąga obecnie swoje 5-letnie maksima. Jednocześnie nie są to wyniki najwyższe w historii. Warto bowiem wskazać, że jeszcze w 2011 roku inwestorzy płacili za walor prawie 4,7 zł. Co więcej, spółka jest jedną z tych, które wystrzeliły przed 2008, a następnie efektownie się zapadły. W szczytowym momencie cena akcji wynosiła bowiem ponad 24 zł (a warto dodatkowo brać poprawkę na wartość pieniądza w czasie).

Pandemia uderza w wyniki spółki

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali, zarówno długich, jak i płaskich, a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych do podmiotów produkcyjnych Grupy oraz klientów zewnętrznych.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, należy wskazać na spadek w ostatnich 2 latach przychodów ze sprzedaży. O ile lata 2017 i 2018 były pod tym względem dobre i zakończyły się wynikami odpowiednio 1,79 mld zł i 2,08 mld zł, to już w 2019 nastąpił spadek do 1,9 mld zł, a w 2020 wartość ta spadła do 1,73 mld zł. Co więcej, również przed 2017 trend nie był zadowalający (przychody nie rosły).

Ma to swoje odzwierciedlenie również w wynikach zyskach netto, które w ostatnim czasie były najwyższe właśnie w rekordowym 2018 roku, kiedy to wyniosły 68,5 mln zł. Również rok wcześniej (tj. 2017) spółka zanotowała pokaźny zysk w wysokości 47,60 mln zł. Jeśli chodzi o 2020, to tutaj zamknął się on dla spółki na plusie, z wynikiem 32,67 mln zł, co oznacza wzrost o 70,98% r/r (pomimo spadku w przychodach). Jak wskazuje Konrad Książak, sam 2020 rok można uznać jednak za dobry pod względem wyników finansowych, na co wpływa m.in. cena złomu stalowego, która widocznie odbiła (to ona odpowiadała za słabe wyniki 2019 roku).

Spółka powróci do dywidendy?

Cognor zdecydowanie nie zalicza się do grona solidnych spółek dywidendowych, jednak historycznie miała ona miejsce. W 2018 firma wypłaciła akcjonariuszom 11,86 mln zł (za rok 2017), co przełożyło się na dywidendę w wysokości 10 groszy na akcje. Rok później (tj. w 2019) spółka wypłaciła 34,5 mln zł zysku wypracowanego w 2018 roku, co dało dywidendę na poziomie 28 groszy na akcje.

Nie najlepsza historia 2020 roku sprawiła natomiast, że trend ten został przerwany i spółka nie wypłaciła wtedy zysku akcjonariuszom, jednak należy też pamiętać, że zysk w roku 2019 był zdecydowanie mniejszy, więc nawet gdyby do pandemii nie doszło, to wysokość dywidendy byłaby zapewne mniejsza.

– Przyszła pandemia i rzeczywiście tej dywidendy nie było, zobaczymy jak to będzie dalej. Zauważamy, że ta dywidenda, która była wypłacona (34,5 mln zł) myślę, że spokojnie w tym 2021 (jeżeli wyniki będą tak dobre) możemy wrócić do coś pomiędzy tych dywidend. Jeśli te wyniki będą wyjątkowo dobre, to może zostać nawet przebita. Zależy, jak dalej będzie układała się sytuacja na rynku stali. – wskazuje Konrad Książak.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cena | kryptowaluty wiadomości | kursy ropy | koszt dolara | kurs akcji orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here