Naga MarketsDziedziną, w której technologia blockchain okazuje się wyjątkowo przydatna jest logistyka, zaś w szczególności łańcuchy dostaw. W obszarze zastosowania blockchaina do śledzenia produktów oraz dostaw zaangażowały się duże projekty takie jak VeChain (VET) czy NEM (XEM). Ostatnio rozwiązania w tym zakresie zaczął testować koncern Coca-Cola.


Blockchain ułatwi rozlewniom Coca-Coli przetwarzanie zamówień

Jak podaje serwis Business Insider, już ponad 70 rozlewni Coca-Coli na całym świeci działających w modelu franczyzowym korzysta z nowych rozwiązań blockchainowych stworzonych przez niemiecką firmę SAP. Mamy tutaj do czynienia z blockchainem prywatnym typu permissioned, który zapewnia szyfrowanie przetwarzanych i przechowywanych danych oraz ich bezpieczeństwo poprzez kryptografię.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzięki powyższemu rozwiązaniu dziesiątki dostawców Coca-Coli będą mogły składać zamówienia, które będą widoczne przez wszystkich mających dostęp do platformu. Jedną z firm korzystających z tego rozwiązania jest Coke One North America (CONA), która współpracuje z 12 dostawcami, realizując średnio 160 tys. zamówień i uważa, iż dzięki blockchainowi zmniejszy się czas potrzebny na uzgadnianie i organizowanie zamówień.

„Wiele transakcji przeprowadzanych pomiędzy spółkami, z udziałem wielu stron jest mało efektywne. Przechodzą one przez pośredników; są bardzo powolne. I stwierdziliśmy, że możemy to poprawić i zaoszczędzić pieniądze” – stwierdził Andrei Semenov z zarządu CONA.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Zastosowanie blockchainia do łańcucha dostaw obejmuje śledzenie zamówień, ich składanie a także informacje na temat pochodzenia towarów. Obecnie plartformę SAP wykorzystują rozlewnie Coca-Coli na całym świecie w wersji testowej. W przyszłości projekt może objąć swym zasięgiem także współpracę z wielkimi sieciami supermarketów takich jak Target czy Walmart – ten ostatni uczestniczy już w różnych programach opartych na blockchainie, m.in. testuje zdecentralizowany ekosystem śledzenia towarów, a także wchodzi w skład konsorcjum spółek skupionych wokół blockchaina dla korporacji – Hyperledger.

Zobacz również: Wal-Mart opatentował system dostaw oparty na blockchain

SAP jest spółką, która powstała w 1972 roku w Niemczech, zaś nazwa jest akronimem od słów Systems, Applications and Products (systemy, zastosowania i produkty) i jest liderem z zakresu kompleksowych rozwiązań z zakresu oprogramowania dla przedsiębiorstw, inteligentnych technologii oraz baz danych. Jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań chmurowych, z których korzysta ponad 200 mln użytkownikówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here