Naga MarketsCoca-Cola Co. zgodziła się kupić brytyjską sieć Costa Coffee za 5,1 miliarda dolarów, rozpoczynając walkę ze Starbucks Corp. w celu uzyskania tytułu globalnej marki wśród gorących napojów. Whitbread Plc będący właścicielem marki Costa, posiada ponad 3800 lokalizacji w 32 krajach zrezygnował więc z planów wydzielenia sieci sprzedającej kawę jako niezależnego podmiotu i postawił na sprzedaż.


Akcje spółki w górę najsilniej od… 19 lat

Po pojawieniu się informacji o przejęciu przez Coca-Colę sieci Costa Coffee, akcje zyskiwały w kluczowym momencie 18%, testując poziom 4800 dolarów. Jest to najsilniejsza jednodniowa aprecjacja Whitbread od prawie dwóch dekad.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Gorące napoje to jeden z niewielu pozostałych segmentów krajobrazu napojów, w którym Coca-Cola nie ma globalnej marki” – powiedział w piątek dyrektor generalny Coca-Cola James Quincey. “Costa daje nam dostęp do tego rynku poprzez silną platformę kawową”.

Akcje Whitbread na londyńskim parkiecie wzrastały tak dynamicznie gdyż daje to spółce szybki sposób wyjścia z trudnej sytuacji. Dotychczasowy plan zakładający umieszczenie Costa na liście niezależnych spółek notowanych na giełdzie trwałby do dwóch lat, a firma była pod presją ze strony aktywnych inwestorów, aby skupić się na działalności hotelu Premier Inn.

Źródło: Tradingview.com

Producenci napojów bezalkoholowych wybijają się na pierwszy plan, oferując alternatywę konsumentom poszukującym zamienników dla słodkich napojów gazowanych. Na początku tego miesiąca firma PepsiCo Inc. zgodziła się zapłacić 3,2 miliarda dolarów za SodaStream Ltd., która produkuje dozowniki wody gazowanej. Coca-Cola postanowiła pójść w ślady jednego z największych konkurentów i również wejść w rynek alternatywy do swoich flagowych produktów.

Costa ma przewagę nad Starbucksem w UK

Costa wyprzedza Starbucks w Wielkiej Brytanii i rozwija się na rynkach takich jak Chiny. Firma prowadzi również działalność w zakresie 8000 samoobsługowych maszyn. Costa była jedną z niewielu dużych sieci kawowych wystawionych na sprzedaż po tym, jak Nestle SA i firma inwestycyjna z rodziny Reimann, JAB, weszły w fazę akwizycji w tym segmencie.

Whitbread kupił Costę w 1995 roku za 19 milionów funtów. W tym czasie w ramach sieci działo 39 punktów sprzedaży.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here