Naga MarketsCoca-Cola-We-have-to-be-willing-to-be-a-little-riskierNa dziennym wykresie, Coca Cola (KO) notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE) traciła pięć dni z rzędu. Dodatkowo oscylatory i wskaźniki techniczne wskazują jeden kierunek – sprzedawaj. W dzisiejszej analizie przypatrzymy się dokładnie sytuacji na interwale miesięcznym, tygodniowym oraz dziennym.


Najpopularniejszy napój gazowany na świecie

Kiedy w 1886 roku J.S. Pemberton – farmaceuta mieszkający i pracujący w Atlancie – opracował napój na bazie liści koki oraz orzechów koli na pewno nie spodziewał się, że Coca-Cola zyska sobie tak dużą popularność stając się globalną marką. Szczególnie, że początkowo sprzedaż nie przynosiła zysków. Dzięki odpowiednim zabiegom marketingowym zostało to jednak szybko zmienione i już w 1912 roku zyski Coca-Coli wyniosły 50 milionów dolarów.

Do naszego kraju Coca-Cola trafiła natomiast w drugiej połowie lat 50-tych ubiegłego wieku. Zwiększona dystrybucja i powszechny dostęp był jednak możliwy dopiero od 1972 roku, kiedy władze komunistyczne zgodziły się na produkcję w Polsce.

INWESTUJ W AKCJE APPLE I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Wykres miesięczny – byczy kanał regresji

cocacola3

W przypadku notowań na wykresie miesięcznym cena porusza się w kanale popytowym o silnym nachyleniu. W 2013 i 2014 roku był on często testowany przy dolnym ograniczeniu. Wyraźnie widać, że dojście ceny w okolice rekordowych poziomów osiągniętych jeszcze w zeszłym tysiącleciu (okolice 44.3USD) doprowadziło do osunięć.

Warto zauważyć, że cena od 55 miesięcy utrzymuje się powyżej 50-okresowej średniej kroczącej. Taka sytuacja na notowaniach Coca-Coli miała miejsce tylko raz w przeszłości idoprowadziła wtedy do kilkudziesięcioprocentowych osunięć notowań. Wskaźnik RSI utrzymuje się w wyraźnej dywergencji do ceny.

Wykres tygodniowy – cena coraz bardziej ściśnięta

cocacola2

Od marca 2014 roku cena Coca-Coli wyraźnie respektuje linię wsparcia. Przed dzisiejszym otwarciem NYSE znowu znaleźliśmy się bardzo blisko jej okolic, co mogłoby sugerować wzrosty – z drugiej jednak strony skutecznie blokować może nas średnia krocząca (obecnie na 41.65).

Na wykresie tygodniowym obserwujemy sytuację, czekając na domknięcie formacji, która coraz bardziej zacieśnia pole ruchu ceny. Rolę wsparcia odgrywa okrągły poziom 41.00 oraz strefa zaznaczona na czerwono w okolicach psychologicznego przedziału 40.00.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ ANALIZĘ APPLE, TESLA MOTORSGOOGLEFACEBOOKA oraz McDONALDA.

Wykres dzienny – pięć dni spadków z rzędu

cocacola1

Sytuacja na wykresie D1 jest bardzo zbliżona do tej na H4, skupimy się więc jedynie na omówieniu wyższego interwału. Po rozrysowaniu kolejnego niższego szczytu (knot świecy na 43.66) i jednoczesnym wyjściu powyżej linię trendu, cena Coca-Coli zaczęła drastycznie opadać. W przeciągu pięciu dni sesyjnych z poziomu ponad 43USD osunęła się do 41.39USD (wczorajsze zamknięcie).

Tak dynamiczne spadki potrzebowały będą oczywiście odreagowania, ciężko jednak stwierdzić jak duży może być jego zasięg. Od góry w niedużej odległości od siebie schodzą się ze sobą bowiem następujące opory – luka dzienna (zaznaczona na czerwono), 50DMA oraz 61.8% zniesienia wzrostów z końca 2014 roku.

Rolę wsparcia odegra natomiast 76.4% zniesienia tego samego ruchu (41.25USD) oraz następnie równe poziomy 41.00-40.50. Właśnie przy tych poziomach będziemy poszukiwali okazji do wejścia w ruch odreagowujący pięć dni strat. Musimy jednak pamiętać, że szersze momentum jest spadkowe.

Co mówią wskaźniki?

wskazniki

Broker TopOption daje możliwość gry w oparciu o notowania Apple oraz innych amerykańskich spółek. Załóż konto już teraz, ciesz się wysokimi poziomami zwrotu i zarabiaj dzięki opcjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here