Naga MarketsAuthor: Newtown grafitti
Creative Commons

Według ogólnych oczekiwań, wtorkowe posiedzenie Banku Rezerw Australii nie przyniesie zmian w dotychczasowych stopach znajdujących się na rekordowo niskim poziomie 2,5%. Podczas spotkania usłyszymy również zapewnienia obecnie stabilnego, stałego kursu w okresie krótko- i średnioterminowym. Istnieje jednak prawdopodobieństwo łagodnej zmiany tonu w formie zaostrzenia polityki fiskalnej i przycięcia dotychczasowych oczekiwań inflacyjnych.

Analitycy największych banków uważają, że RBA pozostawi stopy na niezmiennym poziomie – ostatnie zdecydowane kroki bank centralny podejmował w sierpniu zeszłego roku kiedy obniżył je o 25 punktów bazowych (do wspomnianych 2,5%).

W czasie posiedzenia RBA usłyszymy na pewno nowe prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji, które przygotowane zostały na potrzeby kwartalnego sprawozdania z polityki pieniężnej (publikowanego 9 maja). Biorąc pod uwagę trwające od lutego wzrosty kursu i pozytywniejsze od zakładanych odczyty inflacji, prognozy inflacyjne będą najprawdopodobniej obniżone.

Niemniej jednak ekonomiści oczekują, że RBA zachowa dotychczasowe wytyczne„w obecnych wskazaniach, najroztropniejszym kierunkiem będzie zapewnienie okresu stabilizacji stóp procentowych.”

Zdaniem analityków Citrigroup, Bank Rezerw Australii zdecyduje się jedynie na delikatną zmianę prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego i oczekiwań inflacyjnych – górne ograniczenie ich zakresu zostanie zmniejszone do poziomu 3%. Za podobnym scenariuszem przemawia Bank of America Merill-Lynch. Ekonomiści BofA są jednak zdania, że obniżenie oczekiwań inflacyjnych da RBA komfort utrzymania stóp na niskim poziomie przez długi okres czasu, otwierając nawet furtkę do dalszych cięć w przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej.

W zeszłym miesiącu przedstawiciele RBA stwierdzili:

„Spadek kursu z poziomu zeszłorocznych szczytów pomoże w osiągnięciu zrównoważonego wzrostu gospodarczego, ale w mniejszym stopniu niż w okresach wcześniejszych w związku z wysoką dynamiką kilku ostatnich miesięcy. Kurs utrzymuje się szczytach według standardów historycznych” – jakiekolwiek zmiany w tym podejściu banku centralnego mogą spowodować silniejszą reakcję ze strony uczestników rynku.

część analityków nie odrzuca jednocześnie możliwości powrotu RBA do ostrzejszego języka jeżeli chodzi o temat poziomów australijskiego dolara. Ich zdaniem bardzo prawdopodobny wydaje się powrót do linii „zbyt wysoki” – nie powinien jednak doprowadzić do powrotu dyskusji na temat jakichkolwiek dodatkowych form łagodzenia.

Nie możemy zapominać również o ryzyku związanym z budżetem – według najnowszych doniesień medialnych i komentarzy rządowych, może być skromniejszy niż się spodziewano. Budżet rządowy publikowany jest 13 maja – na tydzień po podjęciu decyzji RBA odnośnie stóp. Zdaniem Citigroup nie powinno doprowadzić to do cięcia stóp procentowych, wprowadza jednak znaczne ryzyko, które w obecnej sytuacji na AUD z pewnością jest niepotrzebne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here