Naga MarketsFOMCW zeszłym tygodniu rynek poznał ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, będące niejako wskazówką dla inwestorów co pod koniec tygodnia podczas swojego posiedzenia może zrobić Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Wydźwięk publikacji, podobnie jak sama reakcja kursu dolara (USD) okazały się mieszane, w związku z czym rynek odbiera niejednoznaczne sygnały co do wpływu danych na kształtowanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Jak powinien zachowywać się dolar oraz jakie są oczekiwania rynkowe przed posiedzeniem FOMC w programie Portfel Polaka wyjaśnia Maciej Przygórzewski, ekspert walutowy z Walutomat.pl.


ADP najwyżej od kwietnia, NFP jednak zawiodło

Zmiana pozarolniczego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych według ADP wyniosła w sierpniu +195 tysięcy etatów, zdecydowanie wyprzedzając prognozy analitykówdowiedziały się rynki w środę. W sektorze pozarolniczym przybyło w sierpniu 195 tysięcy etatów, wobec prognozowanych 148 tysięcy. Inwestorzy spodziewali się więc, że piątkowa publikacja raportu NFP również pozytywnie zaskoczy – tak się jednak nie stało.

Jak wynikało z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w sierpniu 2019 roku wyniosła 130 tys. etatów, wobec oczekiwanych 160 tysięcy i 164 tysięcy z lipca. Negatywny wydźwięk publikacji został jednak przygaszony przez stabilną sytuację całego rynku pracy w USA, na którym wzrastała inflacja zarobkowa, a stopa bezrobocia utrzymywała się na niezmienionych poziomach.

„Z punktu widzenia ewentualnej obniżki stóp procentowych zdecydowanie istotniejsza jest sama stopa bezrobocia, która nadal utrzymuje się poniżej 4%, czyli na bardzo bezpiecznym poziomie (…) Rynek pracy w USA jest już na tyle nasycony, że ciężko spodziewać się po nim nieprzerwanej kreacji nowych etatów na bardzo wysokich poziomach” – wyjaśnia Maciej Przygórzewski z Walutomat.pl. Jego zdaniem najnowsze dane z rynku pracy nie są więc głównym zmartwieniem FOMC i mogą zostać wzięte pod uwagę dopiero podczas kolejnych posiedzeń, jeżeli trend spadkowy zostanie utrzymany.

Dolar amerykański przed decyzją FOMC – Maciej Przygórzewski [Walutomat.pl] | Portfel Polaka 10.09

W zeszłym tygodniu dane zmiany zatrudnienia ADP wskazały na wzrost zatrudnienia powyżej oczekiwań 📈, gdy piątkowy odczyt Nom-farm Payrolls okazał się gorszy od konsensusu 📄👎. Co to oznacza dla dolara amerykańskiego 💵 oraz jakie oczekiwania rynkowe są przed posiedzeniem FOMC❓ Dodatkowo należy pamiętać, że USDPLN jest crossem EURUSD oraz EURPLN 💰, a na wymienione pary wpływa zarówno kwestia czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego 🏦 oraz Brexitu 🇬🇧. Czego należy spodziewać się dalej❓ Opowiada o tym główny ekspert walutowy Walutomat – Maciej Przygórzewski.

Publiée par Comparic24.TV sur Mardi 10 septembre 2019

Kurs dolara (USD) czeka na obniżkę stóp procentowych we wrześniu

Przygórzewski zapytany o jego prognozy co do wrześniowej decyzji FOMC, jako najskuteczniejszych prognostyk działań banku centralnego w USA podaje kontrakty na stopę funduszy federalnych, które obecnie wskazują 91% szans na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2,00%.

„FED chcąc uchodzić za racjonalnego partnera na rynku, w momencie gdy oczekiwania inwestorów są mocno jednokierunkowe i przekraczają 80%, stara się nie zaskakiwać uczestników wymiany rynkowej i budować wizerunek rzetelnej instytucji, w związku z tym podąża za rynkowymi oczekiwaniami” – tłumaczy ekspert Walutomat.pl opowiadający się za niemal stuprocentową obniżką stóp procentowych we wrześniu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here