Naga MarketsDziś o 19:00 czasu polskiego FOMC wyda oświadczenie o polityce monetarnej, a 30 minut pózniej odbędzie się konferencja prasowa Janet Yellen. Śledz to wydarzenie na bieżąco w Comparic na żywo! Poniżej przedstawiamy streszczenie prognoz dużych banków odnośnie rezultatów posiedzenia:

Goldman Sachs: FOMC będzie kontynuował zwijanie zmniejszając skup aktywów o kolejne 10 mld USD. Ponadto prognozy gospodarcze zostaną nieznacznie obniżone. Długoterminowe projekcje komitetu dotyczące bezrobocia i stóp procentowych zostaną obniżone nieznacznie. Komitet prawdopodobnie doda do obecnych instrukcji wyprzedzających więcej informacji lub porzuci próg bezrobocia na poziomie 6.5% by wprowadzić nowe, jakościowe instrukcje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank of America: FOMC powinien zmniejszyć QE o 10 mld USD. Prawdopodobnie porzucony zostanie próg bezrobocia 6.5% i wprowadzone zostaną “jakościowe” instrukcje wyprzedzające. Bank uważa, że Fed podkreśli zrównoważone podejście do rynku pracy (całościowo) i inflacji w ramach podwójnego mandatu. Próg bezrobocia 6.5% został już wcześniej zbagatelizowany przez FOMC.

BNP Paribas: spodziewa się, że FOMC przyniesie jedynie nieznaczne wsparcie dla dolara. Oczekują zmniejszenia QE o 10 mld $ i zniesienia progu ilościowego w instrukcjach wyprzedzających. Komitet ma również wprowadzić instrukcje jakościowe odnoszące się do całego rynku pracy, a także zaznaczyć, że stopy procentowe pozostaną niskie jeszcze długo po zakończeniu zwijania.

Credit Suisse: prognozuje kolejne obcięcie programu skupu aktywów o 10 mld USD oraz podobnie jak inne banki zmianę instrukcji wyprzedzających z ilościowych na jakościowe. FOMC prawdopodobnie podkreśli, że stopy procentowe pozostaną niskie nawet po całkowitym zwinięciu QE3. To może być trudne do utrzymania, jeśli gospodarka ruszy z kopyta po kiepskim starcie w tym roku. Zmiana w instrukcjach wyprzedzających zostanie najprawdopodobniej odebrana gołębio na czym zyskają waluty EM w najbliższym czasie.

Nomura: bank uważa, że prognozy średnioterminowe komitetu nie uległy istotnej zmianie, podobnie jak pogląd na obecne warunki finansowe i stopy procentowe. Nomura nie sądzi by FOMC chciał luzować lub zacieśniać politykę monetarną. W tym kontekście FOMC powinien kontynuować zmniejszanie zakupów w ramach QE. Komitet prawdopodobnie zarzuci próg bezrobocia pozostawiając pozostałe elementy instrukcji wyprzedzających, w tym zobowiązanie do utrzymania niskich stóp procentowych przez dłuższy czas.

HSBC: FOMC ma obniżyć QE o kolejne 10 mld USD. Instrukcje wyprzedzające oparte na progach bezrobocia 6.5% oraz inflacji 2.5% prawdopodobnie zostaną zastąpione bardziej jakościowym podejściem, które wciąż wskazywało będzie na “niskie przez dłuższy czas” stopy procentowe.  Instrukcje odnośnie stóp procentowych mogą zostać wzmocnione określeniem “stopniowe podwyżki”.

Barclays: oczekuje, że komitet ogłosi zmniejszenie QE o 10 mld USD i dopasuje instrukcje wyprzedzające do obecnej sytuacji kiedy stopa bezrobocia jest blisko wyznaczonego progu 6.5%. Zdaniem banku prognozy gospodarcze są również warte uwagi.

Credit Agricole: FOMC prawdopodobnie obniży QE o 10 mld USD nie wprowadzając zmian w stopach procentowych i wprowadzając jakościowe instrukcje wyprzedzające. Janet Yellen podkreśli zapewne, że bez istotnej zmiany w kondycji gospodarki, zwijanie będzie postępowało w dotychczasowym tempie. Przewodnicząca zaznaczy zapewne także, że stopy procentowe pozostaną niskie przez uzasadniony okres czasu. FOMC prawdopodobnie porzuci próg bezrobocia i wprowadzi bardziej jakościowe wskazówki odnoszące się do szerszej gamy wskazników opisujących rynek pracy i zastój w zatrudnianiu. Będzie to stało w zgodzie z wcześniejszymi wypowiedziami Janet Yellen oraz niektórych prezesów dystryktów Fed, którzy umniejszyli już wcześniej znaczenie samej stopy bezrobocia.

Commerzbank: Fed zredukuje program skupu aktywów QE3 o kolejne 10 mld USD do 55 mld USD. Bank centralny US wyraził się jasno, że utrzyma tempo zwijania, co oznacza zakończenie QE w pazdzierniku. Fed zapewniał wcześniej, że nie podniesie stóp procentowych dopóki bezrobocie nie spadnie poniżej 6.5%. W obliczu gwałtownego spadku bezrobocia FOMC prawdopodobnie zmieni swoje instrukcje wyprzedzające na odwołujące się do wykorzystania mocy przerobowych – na wzór BoE. Dla rynków finansowych będzie to oznaczać, że Fed wraca do tradycyjnego podejścia “patrzenia na wszystko”.  Ponieważ kolejna konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC odbędzie się dopiero 18 czerwca, dziś jest dobry moment na wprowadzenie zmian w polityce komunikacji Fed z rynkami.

Danske: Fed zmniejszy program skupu o 10 mld USD. Uwaga skupi się na: 1) zmianach w prognozach wzrostu gospodarczego, bezrobocia i stopy funduszy federalnych, 2) jak duże jest prawdopodobieństwo zmian tempa zwijania, 3) zmiany w postrzeganiu gospodarki przez FOMC, 4) tym, jak będzie wyglądała komunikacja Fed po przekroczeniu progu 6.5% w zakresie stopy bezrobocia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here