Naga MarketsPolityka monetarna Rezerwy Federalna pozostaje stabilna. Inwestorzy oczekują, że spotkanie w tym tygodniu będzie  formalnością, a urzędnicy będą głosować za pozostawieniem stopy procentowej bez zmian. Na zewnątrz jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Byli decydenci i doświadczeni obserwatorzy Fed coraz bardziej przyglądają się i spekulują, co bank centralny będzie w stanie zrobić oraz jakimi narzędziami się posłuży, gdy nadejdzie kolejne pogorszenie koniunktury.


Zobacz również: Co czeka dolara amerykańskiego w 2020 roku? Raport Ebury

Fed posunie się do przelewów gotówki na konta konsumenckie, aby stymulować gospodarkę w obliczu recesji?

Wciąż pojawiają się nowe, śmiałe pomysły – od bezpośrednich zastrzyków gotówki, przez cyfrowego dolara, po bezpośrednią koordynację między bankierami centralnymi, a politykami kontrolującymi budżet – pomysł, który w zeszłym tygodniu zaproponował szef JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon w Davos. Fed jest tak naprawdę w połowie przeglądu narzędzi, które mogą stać się ważnym tematem na najbliższym spotkaniu w dniach 28–29 stycznia.

Jednak póki co przewodniczący Fed Jerome Powell i jego koledzy podkreślają, że wszelkie zmiany będą marginalne. Cel 2% inflacji jest dla nich świętością, rozmowa o współpracy fiskalno-monetarnej jest póki co nieosiągalna, a europejskie eksperymenty z ujemnymi stopami procentowymi nie wywierają wrażenia na politykach Fedu.

W tym momencie Fed praktycznie nie ma amunicji do walki z następną recesją. Urzędnicy banku powinni prowadzić szczere rozmowy z Kongresem na temat wzmocnienia zestawu narzędzi polityki pieniężnej Fed – powiedział Andrew Levin, profesor Dartmouth College i były starszy doradca Janet Yellen.

Simon Potter i ekonomistka Julia Coronado, pracują nad opcją, w której Fed zaangażowałby się w bezpośrednie przelewy gotówki na konta konsumenckie, aby stymulować gospodarkę w czasie recesji. Ekonomiści tacy jak Coronado i Potter patrzą na niekonwencjonalne strategie ze względu na poziom obecnych stóp procentowych.

Docelowy zakres stopy procentowej Fed dla stóp wynosi obecnie 1,5% -1,75%, a od polityków oczekuje się, że pozostaną one bez zmian w najbliższą środę.

Z kolei były wiceprezes Fed Stanley Fischer i były prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Philipp Hildebrand zaproponowali wraz ze współautorami, aby bank centralny i władze fiskalne połączyły siły, aby osiągnąć cel inflacyjny.

Postać w kapturze przypominająca cyberprzestępce symbol dolaraInna propozycja w ostatnich latach, która wciąż jest przedmiotem debat pochodzi od ekonomistów Michaela Bordo i Dartmoutha Levina z 2017 r., to emisja cyfrowej waluty przez bank centralny. Nad takim rozwiązaniem od kilku lat pracuje również Ludowy Bank Chin.

Prezydent Donald Trump wezwał do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych i powiedział, że USA tracą konkurencyjność w związku z niższymi stopami w innych regionach świata. Jednak przedstawiciele Fed martwią się, że taka polityka może wprowadzić zakłócenia i ryzyko w systemie finansowym, jak wynika z minutek z październikowego spotkania.

Innym pomysłem byłego prezesa Fed Bena S. Bernanke w 2016 r. było opracowanie „programu fiskalnego finansowanego ze środków pieniężnych”, w ramach którego bank centralny drukuje pieniądze dla Kongresu na wydatki na usługi publiczne i ulgi podatkowe.

Dimon z JPMorgan zauważył w wywiadzie dla CNBC z 22 stycznia, że ​​polityka pieniężna i fiskalna były wcześniej koordynowane w celu osiągnięcia celów gospodarczych.

Łączyli siły podczas Wielkiego Kryzysu i zrobili to także, aby wydostać się ze skutków II wojny światowej – oznajmił.

Istnieje ryzyko, że bank centralny przyjmie niewielkie zmiany ramowe, które wzbudzą coraz większe wątpliwości co do skuteczności narzędzi w walce z recesją. Ten sceptycyzm może dalej cementować niskie oczekiwania inflacyjne wśród społeczeństwa, dodatkowo zmniejszając pole do obniżenia stóp przez Fed.

Na razie urzędnicy Fed liczą głównie na zakup większej liczby obligacji, ustne obietnice utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie i niewielkie zmiany w celu osiągnięcia celu inflacyjnego.

Fed otrzymał niezależną władzę nad wąskim zestawem narzędzi politycznych o ściśle określonym celu. Szacunek dla procesu demokratycznego, który stworzył Fed, nakazuje, aby bank przestrzegał tych ograniczeń – powiedział Lewis Alexander, główny ekonomista USA w Nomura Securities International Inc.


Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS

Kurs dolara systematycznie się umacnia w 2020 roku

Notowania pary walutowej EURUSD rozpoczęły 2020 rok powyżej poziomu 1,12 USD i od tamtej pory systematycznie spadają docierając w poniedziałek do poziomu 1,1020. Dodatkowo w minionym tygodniu sprzedający zdołali przebić dolne ograniczenie kanału wzrostowego, co powinno doprowadzić do deprecjacji euro w rejon wsparcia 1,0990, gdzie cena po raz ostatni była pod koniec listopada. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do zeszłorocznego dołka 1,0880. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 1,11 wyhamowałby tegoroczną presję podaży.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here