Naga Markets
Co zrobi dziś Bank Kanady? Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem
Bank Kanady

Bank Kanady (BoC) ogłosi dziś decyzję dot. polityki pieniężnej. Zobaczmy, jak  ekonomiści z dużych banków zapatrują się na to wydarzenie. Chociaż nie oczekuje się żadnych ruchów na stopach procentowych, istotną kwestią może być podejście do kwestii nowego wariantu koronawirusa – Omicron.

Brak ruchów na stopie overnight i spokojnie posiedzenie BoC

Decydenci Banku Kanady zakończyli program luzowania ilościowego w październiku. Termin pierwszej podwyżki stóp procentowych wyznaczyli do połowy 2022 r. Ekonomiści ING nie oczekują zatem, że na dzisiejszym posiedzeniu stopa procentowa overnight wzrośnie.Jednakże, ING w 2022 roku spodziewa się 4 podwyżek stóp o 25 pb. Potencjalnie będzie to jedna podwyżka na kwartał. Możliwe jednak, że pierwsza podwyżka zostanie opóźniona do II kw. ’22.

 Spodziewamy się stosunkowo spokojnego posiedzenia BoC, z ograniczonym zakresem znaczącej zmiany tonu. Decydenci będą utrzymywać, że perspektywy ewoluują zgodnie z oczekiwaniami, a siła inflacji jest w dużej mierze przejściowa – wskazują analitycy TD Securities.

Gospodarka na drodze do pełnego ożywienia i jastrzębi ton Banku Kanady

Według RBC Economics, Bank Kanady może skupić się na rynku pracy, który jest osłabiony przez długotrwale bezrobotnych. Oczekują jednak, że BoC powtórzy, iż z wyjątkiem znacznych dalszych zakłóceń spowodowanych nowym wariantem wirusa, gospodarka jest na dobrej drodze do pełnego ożywienia do połowy 2022 r. Pierwsza podwyżka oczekiwana jest przez RBC w kwietniu przyszłego roku.

Analitycy Citibank oczekują pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Będą jednak wypatrywać sygnałów wcześniejszej podwyżki w 2022 r.

— Po jastrzębiej niespodziance w październiku spodziewamy się nieco jastrzębiego tonu tego spotkania, z ryzykiem przesuniętym na jeszcze bardziej jastrzębią zmianę, przy czym BoC być może sygnalizuje otwarcie na podwyżkę w pierwszym kwartale – wskazuje Citibank.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Polityka bez zmian i wzmocnienie przekazu

Podobnie jak poprzednicy, Bank of America (BofA) prognozuje utrzymanie stopy procentowej na poziomie 0,25% oraz brak zmian w wytycznych na przyszłość. Start podwyżek stóp proc. ma się według BofA zacząć w kwietniu 2022 r.

Ekonomiści CIBC uważają, że Bank Kanady wzmocni przekaz odnośnie startu zacieśniania polityki pieniężnej w kwietniu 2022 r.

— [BoC] może zaoferować jeszcze bardziej pozytywną perspektywę i sygnał zbliżających się podwyżek, ale język otaczający tę prognozę powinien wydawać się o wiele mniej pewny, dopóki nie będziemy mieli więcej informacji o Omicronie, zmutowanym słoniu w pokoju – sugeruje CIBC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kuna chorwacka kurs | forint pln | polski zloty | akcje pkp cargo | kurs lewa prognozy 2021 | polenergia kurs akcji | ropa forum |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here