Naga Markets

Co zrobi dziś Bank Anglii? Kurs GBP/USD razi słąbościąEkonomiści oczekują podwyżki o 50 pb. Rynek wycenia 60% szans na podwyżkę o 75 punktów bazowych. Rynki czekają na stanowisko BoE w sprawie nowego pakietu fiskalnego. Decyzja o aktywnej sprzedaży obligacji pod obserwacją.

Kurs EUR/GBP porusza się w kanale wzrostowym

Bank Anglii pierwotnie miał ogłosić swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej w zeszłym tygodniu w czwartek o godzinie 13:00. Decyzja została jednak przesunięta o tydzień ze względu na odejście królowej Elżbiety II i okres żałoby narodowej.Bank Anglii już na poprzednim posiedzeniu ostrzegł, że spodziewa się, że gospodarka Wielkiej Brytanii wejdzie w recesję w ostatnim kwartale 2022 roku, jednak że taka możliwość nie zniechęci go do podnoszenia stóp w celu walki z inflacją.

Czego spodziewać się dziś po Banku Anglii?

Nie ma jednoznacznych oczekiwań co do dzisiejszego ruchu stóp przez Bank Anglii. Konsensus wśród ekonomistów zakłada podwyżkę o 50 punktów bazowych. Rynki pieniężne wyceniają jednak 60% szans na większy ruch – podwyżkę o 75 pb.

W związku z tym istnieje ryzyko wystąpienia szarpanych, dynamicznych ruchów na rynku GBP po ogłoszeniu komunikatu. Wiele uwagi poświęcone będzie jednak szczegółom komunikatu – rozkładowi głosów w RPP i perspektywom na przyszłość.

Oczekuje się, że decyzja nie będzie jednomyślna. O ile wszyscy członkowie BoE zgadzają się, że zacieśnienie jest potrzebne, o tyle część twierdzi, że powinien to być ruch o 50 pb, a część widzi za odpowiedni będzie ruch o 75 pb. Są jednak również bardziej gołębio nastawieni członkowie, jak Silvana Tenreyro, którzy skłaniają się ku podwyżce o 25 pb.

Zgodnie z obecną wyceną, rynki widzą stopy BoE na poziomie 3,75% na koniec 2022 roku – czyli 200 punktów bazowych wyżej niż obecnie. Przy zaledwie 3 pozostałych posiedzeniach, w tym dzisiejszym, oznacza to, że BoE będzie musiał dostarczyć co najmniej jedną podwyżkę o 75 pb lub więcej.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Rynek widzi ponad 60% szansę na podwyżkę stóp o 75 pb na dzisiejszym posiedzeniu

XTB

Spojrzenie na politykę fiskalną

W kwestii polityki fiskalnej wiele się zmieniło od poprzedniego posiedzenia BoE. Zmiana premiera doprowadziła do ogłoszenia potężnych programów fiskalnych, mających na celu wsparcie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw podczas nadchodzącej zimy. Jak widzi to bank centralny?

Czy spowoduje to obniżenie szczytowej inflacji, czy też dostarczy więcej paliwa do wzrostu cen? Bank Anglii oczekuje, że brytyjska gospodarka wejdzie w recesję w IV kwartale 2022 roku, więc uwaga będzie również skupiona na tym, czy ten pogląd uległ zmianie. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że nowy pakiet fiskalny zapobiegnie spowolnieniu gospodarczemu, ale być może obniży jego dotkliwość.

Sprzedaż obligacji

Bank Anglii poinformował na poprzednim posiedzeniu, że planuje rozpocząć aktywną sprzedaż obligacji rządowych tuż po posiedzeniu we wrześniu. Czy te plany są nadal aktualne? Nadal nie ma pewności, jak zostanie sfinansowany nowy pakiet fiskalny. Rentowność obligacji brytyjskich spadła ostatnio w związku z oczekiwaniami na zwiększenie wydatków fiskalnych, a rozpoczęcie aktywnej sprzedaży obligacji wywarłoby na nie presję wzrostową.

Oznacza to, że koszt pożyczek w Wielkiej Brytanii wzrósłby, co byłoby raczej niepożądanym zjawiskiem dla rządu, który musi sfinansować zwiększone wydatki. W związku z tym istnieje szansa, że BoE opóźni rozpoczęcie sprzedaży obligacji do czasu uzyskania większej jasności w sprawie środków fiskalnych.

Spojrzenie na rynek

GBP nie radzi sobie jak dotąd najlepiej, a GBPUSD spadł do poziomów nie widzianych od lat 80-tych. Sytuacja wygląda nieco lepiej na rynku EURGBP, jednak nawet w tym przypadku doszło niedawno do wybicia na nowe 19-miesięczne maksima. EURGBP porusza się w kanale wzrostowym od połowy sierpnia i ostatnio przebił się powyżej maksimum z połowy czerwca przy 0,8720.

Źródło: xStation5
Źródło: xStation5

Para przetestowała wczoraj ten poziom jako wsparcie, ale nie doszło do przełamania poniżej, co potwierdza bycze nastawienie na rynku. Krótkoterminowy poziom oporu można wyznaczyć na wysokości poziomu 0,8787.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here