Naga MarketsSieć Ethereum ponownie się dzieli. Powstałe w wyniku hard forka Ethereum Classic wprowadza poprawki w łańcuchu, które staną się rzeczywistością po wydobyciu bloku numer 5 900 000. Czy hard fork ETC cokolwiek zmieni? 


Przede wszystkim, dzisiejszy podział sieci Ethereum Classic będzie inny niż te do których się przyzwyczailiśmy. Deweloperzy nie zamierzają tworzyć nowej, siostrzanej kryptowaluty, lecz zmienić kod obecnej. Wszystko po to, by górnikom żyło się lepiej.

Bomba trudności

Zarówno Bitcoin jak i Ethereum opierają się na protokole proof of work wynagradzającym użytkowników udzielających swojej mocy obliczeniowej sieci. Nagrody za każdy wykopany blok stały się jednak na tyle atrakcyjne, że w ostatnich latach obserwujemy trend profesjonalizacji miningu, a do życia powoływane są przemysłowe kopalnie kryptowalut.

Twórcy Ethereum planowali jednak odejść od konceptu PoW na rzecz dowodu własności – Proof of Stake. Rozwiązanie te okazało się na tyle kontrowersyjne (a dyskusje dotyczące tego, który z protokołów jest lepszy wciąż trwają), że w 2016 roku doszło do podziału pierwotnej sieci Ethereum a na świecie pojawiło się Ethereum Classic.

Planowana zmiana protokołu Ethereum miała zostać wywołana przez znaczący wzrost trudności wydobycia bloku – bombę trudności zaszytą w kodzie, która uruchomiona miałą zostać po wydobyciu bloku numer 5 900 000.

Na początku zeszłego roku wciąż nie wiedzieliśmy czy zamierzamy przejść na proof of stake czy pozostać przy proof of work i gorąco nad tym debatowaliśmy (…) wiedzieliśmy jednak że nie mamy wiele czasu – przyznaje w rozmowie z Coindesk Igor Artamonov, CTO zespołu Ethereum Classic.

Czy fork pomoże?

Wiemy już na pewno, że społeczność ETC zdecydowała o pozostaniu przy protokole dowodu pracy. Usunięcie bomby trudności spowoduje, że wydobywający Ethereum Classic nie będą zmuszeni do zmierzenia się z nagłym skokiem trudności obliczeń, który ostatecznie doprowadziłby do całkowitego braku rentowności miningu ETC.

Fork rzeczywiście może pomóc, choć ETC pozostaje pod presją sprzedających – dzisiejsza sesja pozostaje w kolorze zielonym, lecz najbliższe wsparcie dopiero w rejonie $13,20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here