W najnowszej rozmowie na kanale Trampki na giełdzie Łukasz Mickiewicz z Departamentu Produktów Inwestycyjnych PKO BP omówił często pomijany temat – jakie zagrożenia wiążą się z inwestowaniem. Przedstawione zostały nie tyle ryzyka związane ze zmiennością na rynkach kapitałowych, co skutki różnego rodzaju oszustw finansowych oraz ślepego podążania za grupą czy inwestycyjnymi guru. Z pewnością jest to doskonały materiał wideo dla początkujących inwestorów, którzy jeszcze nie do końca czują się pewnie w finansowym świecie.
- Mimo, iż zagadnienie oszust finansowych oraz pułapek czyhających na początkujących inwestorów jest stosunkowo mało popularne, warto bliżej poznać ewentualne zagrożenia, które mogą dotknąć każdego z nas
- Należy pamiętać, że tam gdzie są pieniądze i zyski czai się również niebezpieczeństwo
- Warto zatem wiedzieć co robić, żeby je ograniczyć
- Celem numer jeden każdego inwestora powinno być nietracenie pieniędzy
Uwaga na pułapki czyhające na inwestorów!
Inwestowanie wiąże się z pewnymi ryzykami, a inwestorzy mogą natknąć się na różne pułapki i niebezpieczeństwa. Zdaniem Łukasza Mickiewicz celem numer jeden każdego inwestora powinno być przede wszystkim nietracenie pieniędzy.
– Zastanawiając się nad tym jak mamy zapobiec utracie kapitału, należy najpierw zwrócić uwagę na to, przed czym się mamy chronić, jakie pułapki czyhają na każdego inwestora, szczególnie tego początkującego – stwierdził Łukasz Mickiewicz.
– Pułapki te mogą mieć dwie formy. Pierwsza forma to jest właśnie taka sytuacja, jak widzieliśmy w Wilku z Wall Street, czyli na przykład telefon od fałszywego eksperta, który chce nam zaproponować niesamowicie opłacalną inwestycję – dodał.
Oczywiście forma kontaktowania się potencjalnych oszustów z nieświadomymi inwestorami ewoluowała na przestrzeni lat, obecnie nie musi to być telefon od tak zwanego eksperta, może to być mail lub różnego rodzaje posty wsocial mediach. Bez względu na formę komunikacji taka osoba z pewnością będzie bardzo przekonująca i przygotowana do rozmowy, ale niekoniecznie może mieć dobre intencje, nawet jeżeli się zna na inwestowaniu.
Rozważnie wybieraj swoich finansowych guru
– Jest jeszcze druga forma, czyli podążanie za radami inwestycjach guru. Osób, które komentują rynki i pokazują swoje metody zarabiania na rynku jest naprawdę sporo. Problem polega na tym w jaki sposób my mielibyśmy weryfikować kto powinien być dla nas autorytetem. Jedna osoba może mieć długoletnie doświadczenie i prawdziwą wiedzę, a inna może po prostu inwestować od niedawna i uznać na bazie dobrych wyników, że jest autorytetem i chce się dzielić tą “wiedzą” na internecie.
Łukasz Mickiewicz radzi by nie wierzyć ślepo w każdą usłyszaną bądź przeczytaną w internecie opinię, tylko dlatego, że osoba wygłaszająca dane poglądy wydaje się być specjalistą w danej dziedzinie. Jednocześnie zwraca uwagę na szeroki wachlarz specjalistów, prowadzących między innymi kanały na YouTube, którzy mają długoletnie doświadczenie inwestycyjne, często pracowali w różnych instytucjach finansowych oraz dzielą się swoją wiedzą z innymi.
Wśród finansowych youtuberów godnych polecenia Łukasz Mickiewicz wyróżnił Marcina Iwucia oraz Pawła Cymcyka, twórcę kanału DNA Rynków, podkreślając przy tym, iż odpowiednia wiedza finansowa stanowi fundament sukcesu inwestycyjnego.
– Kluczem do inwestycyjnego sukcesu jest podejmowanie dobrych decyzji na bazie tego, że dobrze rozumiemy świat. Posiadając odpowiednią wiedzę, szansa na to, że ktoś będzie w stanie nas zmanipulować maleje – podsumował Łukasz Mickiewicz.
Autor poleca również:
- Euro kontynuuje deprecjację względem dolara. Rynek wycenia dwie podwyżki stóp przez EBC
- Notowania EUR/USD zbliżają się do poziomu 1,0700. Czy USA stracą “potrójne AAA”?
- Bitcoin uformował już dno. BTC przygotowuje się do rajdu, według współzałożyciela Glassnode
- Kurs EUR/USD osiągnął dziś nowe lokalne minima. Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu