Naga Marketsministerstwo-finansowMinisterstwo Finansów w środę tj. 29 maja br. zorganizowało w swojej siedzibie konferencją uzgodnieniową dotyczącą projektu Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Spotkanie otworzyła ówczesna minister finansów Teresa Czerwińska w towarzystwie między innymi Prezesa GPW Marka Dietla.


Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK)

Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) został przekazany do konsultacji zewnętrznych w dniu 28 lutego 2019 r., z terminem zgłaszania uwag do dnia 21 marca 2019 r. Zgłoszono 400 uwag, informowała Pani Minister, które często się wykluczały. Były również podziękowania dla autorów mocno krytycznych uwag, ponieważ to świadczy o tym, że leży Nam wszystkim dobro, rozwijała we wstępie Teresa Czerwińska.

Zobacz także: Trading Jam przeciwko podatkowej dyskryminacji – Fundacja przedstawia swoje uwagi dot. SRRK

Strategia jest narzędziem tylko, aby rozwinąć rynek w Polsce. Kluczowym problemem jest niski wolumen. Przedsiębiorcy kierują się takimi kryteriami jak dostępność i niski koszt wejścia oraz obsługa post transakcyjna.

Polska na tle rozwiniętych rynków kapitałowych ma mniej rozwiniętą ofertę produktów i usług. Kolejne aspekty bolączki Warszawskich inwestorów to niska płynność na rynku, brak krótkiej sprzedaży oraz brak pożyczki papierów wartościowych. Ministerstwo Finansów zaznacza, że istnieje potrzeba wzmocnienia rynku kładąc nacisk na zwiększenie innowacyjności i aktywności po stronie pośredników w przypadku proprietary trading oraz aktywizacją obrotu, który kuleje przez brak aktywnego udziału banków, a wprowadzenie jednolitej licencji bankowej może to poprawić. Brak płynności instrumentów finansowych utrudnia ich prawidłową wycenę, a rozwinięty rynek to płynny rynek.

Ministerstwo Finansów nie ukrywa, że mierzy naprawdę wysoko, aby stać się finansową stolicą środkowo-wschodniej części Europy.

Bodźce fiskalne nie przynoszą efektów, twierdzi minister finansów

Konferencja prasowa dot. SRRKNowy projekt SRRK zakłada między innym zwolnienie z podatku środków pozyskanych w wyniku transakcji repo pod warunkiem, że transakcje te zostaną przeprowadzone na rynku regulowanym lub ASO; umożliwienie kompensowania strat na jednych instrumentach finansowych z zyskami z innych instrumentów finansowych (w szczególności z jednostek uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych); zwolnienie z podatku u źródła odsetek należnych z tytułu euroobligacji dopuszczonych do obrotu na rynkach regulowanych lub wielostronnych platformach obrotu (ASO) w Unii Europejskiej.

Może Cię zainteresować: IDM o SRRK: Główny cel strategii powinien zostać zmodyfikowany

Kwestia podatków, ponieważ ten punkt wydawał się budzić największe zainteresowanie, minister Czerwińska komentowała jasno: – Bodźce fiskalne nie przynoszą efektów, jedynie krótkoterminowe i krótkotrwałe. Regulacja podatkowa nie sprawi, że nagle do Prezesa [giełdy – przyp. red.] ustawi się kolejka chętnych emitentów i prezesi spółek zdecydują się na IPO w Polsce. Większym problemem jest nadmierna administracja. Odbiurokratyzowanie to długa i ciężka praca.

Giełda wciąż bez mandatu zaufania u inwestora indywidualnego

Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i opracowany we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Realizacja SRRK jest przewidziana na lata 2019-2023. Jej opracowanie stanowi realizację jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, możemy dowiedzieć się ze strony ministerstwa. W środę został poruszony temat stworzenia wskaźników lub oceny wdrażania strategii, ponieważ same wizje bez działania to halucynacje, padały stwierdzenia wśród zgromadzonych. Odpowiedź Ministerstwa to że najlepszym świadectwem będą realizowane cele jak poprawa płynności lub wzmocnienie pośrednictwa na rynku.

Czytaj również: IDM i SII o SRRK: To dyskryminacja podatkowa polskich inwestorów na rynku Forex i kryptowalut

Inne z uwag zgłaszanych przez uczestników konferencji to konieczność powołania osoby nadzorującej wdrażanie strategii, nowelizacja podatkowa, zmniejszenie barier administracyjnych. Ówczesna Minister Czerwińska musiała opuścić konferencję ze względu na inne obowiązki po godzinie, ale został zespół MF, który zbierał dalej opinie i zapowiedział kolejne spotkanie na początku czerwca. Zostało mało czasu, ponieważ końcem czerwca całość projektu strategii ma trafić przed Radę Ministrów.

Wszyscy zgodnie jednak twierdzą, że przede wszystkim głównym problemem to jest brak zaufania Polaków do instytucji giełdowych po takich aferach jak na przykład GetBack. Zmiana tego myślenia sprawi, że Polacy chętniej będą przenosić oszczędności z banku na giełdę jeżeli tylko inwestor indywidualny zaufa instytucjom państwowym ponownie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta najniżej od połowy stycznia 2019 r.
Następny artykułElon Musk traci 4,9 miliarda dolarów. Tesla najniżej od prawie 3 lat
Szymon Machalica redaktor comparic.pl
Publicysta związany z portalem comparic.pl oraz fundacją Trading Jam Session, content-manager social media. Od 2014 roku aktywnie bierze udział w spekulacji. Handluje głównie na akcjach spółek warszawskiego parkietu. Zwolennik analizy emocjonalnej rynku. Częściej niż wykres obserwuje karnet jako tętnice dzięki, której żyje rynek. Spekulacja wyrobiła w nim ogromny dystans do narracji rynkowej rzeczywistości. Twórca satyrycznej grupy SOROSZ GRID SCENA. Chłonie wszystkie ciekawostki związane z historią spekulantów na świecie, bo jak sam określa: bardziej niż metoda interesują mnie czynniki środowiskowe i proces tworzenia tej metody.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here