Naga Markets

Aktualny tydzień stał pod znakiem silnego osłabienia złotówki. Ostatnie dni to mocne wybicia z długo okupowanych obszarów na parach z GBP, USD oraz EUR.

W pierwszym kwartale bieżącego roku głośno było o złotówce, jako nowej międzynarodowej walucie o wysokiej stopie zwrotu. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku stopa referencyjna NBP wynosiła 4,50 pkt. proc. i była wyjątkowo wysoka w porównaniu z trendami panującymi w polityce monetarnej krajów rozwiniętych. Wtedy też minister Rostowski cieszył się z wysokiego popytu na polski dług publiczny i zaspokajał potrzeby pożyczkowe Polski na 2013 rok. W tym czasie złotówka umocniła się znacząco i osiągnęła poziomy:

3.02 PLN za 1 USD,

4.05 PLN za 1 EUR,

4.70 PLN za 1 GBP.

Obecnie, po serii cięć dokonanych przez RPP, stopa referencyjna wynosi 3,00 pkt. proc. i mogliśmy być świadkami wybicia z konsolidacji tworzących istotny dołek.

USD PLN ma sporo miejsca do góry – szczyt ub. roku to 3.55.

AVA Trade

EUR PLN również bywało wyżej w przeszłości, m.in. na poziomach 4.40 oraz 4.50 PLN.

GBP PLN spadał z ubiegłorocznego poziomu 5.50.

Wygląda na to, że dobra passa złotówki dobiegła końca.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykuł“Witajcie ujemne stopy procentowe!”
Następny artykułTraffic Lights – Mistycznej krucjaty ciąg dalszy
Marcin Nowogórski
Inwestor, pasjonat rynków finansowych. W 2006 roku zaczął handel na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 2011 roku na rynku Forex. Zawodowo współpracuje z firmami z branży inwestycyjnej, a także technologii finansowej jako szef strategii oraz dyrektor ds. marketingu i komunikacji. Marcina śledzić możesz na Facebooku, Twitterze i Linkedin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here