Naga Marketsmerrill-lynch-logoJuż jutro, w środę 17 lutego o godzinie 20:00 czasu polskiego poznamy raport z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) – potocznie, minutki FOMC. Z całą pewnością rozjaśnią inwestorom ewentualne wątpliwości co do obecnego postrzegania przez członków FOMC gospodarki Stanów. Analitycy Bank of America Merrill Lynch jako jedni z pierwszych wzięli na warsztat jutrzejsze minutki i dzielą się z nami swoimi podejrzeniami odnośnie kształtu raportu.


FOMC utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie – to już wiemy. Jednak jutrzejszy raport z ostatniego posiedzenia Komisji powinien bardziej przybliżyć nam ewentualne obawy poszczególnych członków FOMC odnośnie globalnego spowolnienia gospodarczego i jego wpływu na Stany Zjednoczone. Raport jednak daleki powinien być od jasnego przekazania komunikatu, że na marcową podwyżkę nie ma co liczyć – zastrzegają analitycy BofA Merrill Lynch.

W swoich ostatnich wypowiedziach, zarówno Yellen jak i Dudley czy Fischer powtarzali, że pogorszenie warunków finansowych w kraju musi być długotrwałe aby odwieść Fed od zacieśniania warunków swojej polityki monetarnej. Na to się jednak nie zanosi, choć członkowie FOMC zaznaczali, że bacznie monitorują ryzyko. Mimo to, należy spodziewać się dosyć gołębiego tonu środowego raportu – zauważa bank. Wciąż zaznaczana potrzeba stopniowego wprowadzania zmian może być również odpowiednim komunikatem w przypadku prawdopodobnej niepewności odnośnie wcześniejszych prognoz inflacyjnych. Pytaniem na które prawdopodobnie nikt nie zna odpowiedzi jest natomiast jak bardzo mogą się pogorszyć owe prognozy, nie wzbudzając jednocześnie niepokoju FOMC – pyta retorycznie BofA Merrill Lynch.

Jutrzejsze minutki FOMC można śledzić na naszym kanale Rynki na Żywo. Zapraszam również do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami odnośnie bieżącej polityki Fed na naszym forum.

Problemy z inflacją oraz presja globalnego rynku finansowego w naszym odczuciu zmusi Fed na marcowym spotkaniu do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Przyjmując, że sytuacja na rynkach finansowych się uspokoi będzie to odpowiedni ruch ze strony FOMC, który pozwoli na kolejną podwyżkę w czerwcu – prognozują analitycy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here