Naga Markets

Co wybrać własny dział kadr i płac czy outsourcingKażda firma zatrudniająca pracowników jest zobowiązana do dbania o ważne kwestie kadrowo-płacowe. Może to jednak robić na dwojaki sposób – albo prowadząc własny dział HR, albo zlecając zadania z tego obszaru zewnętrznemu przedsiębiorstwu outsourcingowemu. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Outsourcing kadr i płac i jego zalety

Outsourcing kadr i płac polega na oddelegowaniu zewnętrznemu przedsiębiorstwu zadań z zakresu tzw. twardego HR-u, o które musi zadbać każda firma. Możliwe jest zarówno przekazanie części obowiązków z tego obszaru, jak i zlecenie pełnej obsługi kadrowo-płacowej. Aby takie rozwiązanie było opłacalne, należy podjąć współpracę z renomowanym przedsiębiorstwem. Tylko wtedy outsourcing kadr i płac przyniesie przedsiębiorstwu wymierne korzyści, a przy tym będzie w pełni bezpieczny.Zaletą outsourcingu kadrowo-płacowego jest to, że często okazuje się on tańszy od prowadzenia własnego działu HR. Dzięki przekazaniu obowiązków zewnętrznemu podmiotowi firma może też w pełni skoncentrować się na swojej głównej, docelowej działalności, bez konieczności przejmowania się zawiłymi kwestiami związanymi chociażby z prawem pracy, ubezpieczeniami społecznymi czy kwestiami podatkowymi. Takimi zadaniami zajmują się bowiem pracownicy przedsiębiorstwa outsourcingowego, którzy są prawdziwymi specjalistami w swoim fachu i mają szeroką wiedzę oraz duże doświadczenie, a także są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z zakresu kadr i płac. Wspierają ich ponadto nowoczesne technologie. W ramach outsourcingu można bowiem korzystać z przydatnego oprogramowania, które nie tylko ułatwia pracę specjalistów, lecz także usprawnia funkcjonowanie firmy klienta.

Wadą outsourcingu kadrowo-płacowego może być jednak duże uzależnienie firmy od podmiotu outsourcingującego usługi. Dodatkowo podczas takiej współpracy przedsiębiorca nie ma bezpośredniej kontroli nad tym, jak realizowane są procesy z zakresu twardego HR-u.

Własny dział HR i korzyści płynące z jego prowadzenia

Wiele firm wciąż prowadzi własne działy HR, które specjalizują się w zagadnieniach kadrowo-płacowych. Takie rozwiązanie wymaga sporych nakładów finansowych. Konieczne jest m.in. zrekrutowanie odpowiednich fachowców, zorganizowanie im miejsca pracy i zapewnienie w nim odpowiednich warunków, utrzymanie ich stanowisk, zakup stosownego wsparcia technologicznego w postaci specjalistycznego oprogramowania, motywowanie podwładnych do pracy (zarówno płacowe, jak i pozapłacowe) czy organizacja szkoleń, które umożliwią pracownikom podwyższanie kompetencji i pozostanie na bieżąco z nowinkami prawnymi.

Prowadzenie własnego działu kadr i płac pozwala jednak na pełne kontrolowanie tego aspektu działania firmy. Pracodawca samodzielnie może nad wszystkim czuwać. Ponadto w przypadku przedsiębiorstwa outsourcingowego istnieje ryzyko nagłego zakończenia współpracy, natomiast jeśli HR działa wewnętrznie, potencjalny problem zostaje wyeliminowany. Własny dział HR to także szansa na lepsze zgranie całego zespołu pracowników zatrudnionych w firmie.

Artykuł partneraChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here