Naga MarketsCo Warren Buffett sądzi o krótkiej sprzedaży na rynkach finansowych? Za każdym razem, gdy coś wielkiego dzieje się na rynkach finansowych, wiele osób zwraca się do legendarnego inwestora Warrena Buffetta po wskazówki. Prezes Berkshire Hathaway ma za sobą udaną karierę trwającą kilkadziesiąt lat. Miliarder widział już prawie wszystko w swojej karierze jako inwestor. Tym razem sprawdzamy, co Wyrocznia z Omaha sądzi o krótkiej sprzedaży.

  • Zdaniem inwestora łatwiej jest kumulować gotówkę po długiej stronie rynku
  • Ceny akcji mogą często iść w górę, przecząc wszelkiej logice
  • Miliarder nie uważa, że krótka sprzedaż jest złe, jednak nie stosuje jej często

Warren Buffett nie zwykł stosować transakcji krótkiej sprzedaży w długoterminowym horyzoncie czasowym

Niedawna krótka sprzedaż, którą obserwowaliśmy w przypadku GameStop i innych spółek, sprawiła, że tego typu transakcje znalazły się w centrum uwagi inwestorów. Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się i zobaczyć, co Warren Buffett powiedział na temat krótkiej sprzedaży akcji i dlaczego nie robi tego w Berkshire.

Te artykuły również Cię zainteresują
Miliarder wypowiadał się na ten temat w różnych okresach swojej kadencji w Berkshire Hathaway między innymi podczas kryzysu internetowego i rynku niedźwiedzia w latach 2000-2002. Na corocznych spotkaniach akcjonariuszy często pojawiały się pytania o to, czy inwestor kiedykolwiek rozważałby krótką sprzedaż szczególnie złych akcji.

Wszystko, co kiedykolwiek myśleliśmy o krótkiej sprzedaży, w końcu się sprawdziło, ale zarazem jest to bardzo bolesne. O wiele łatwiej jest kumulować pieniądze po długiej stronie. Nie można zarabiać dużych pieniędzy na shortowaniu, ponieważ ryzyko dużych strat w dłuższym terminie jest zdecydowanie większe. Bańki grają na ludzkiej naturze. Nikt nie wie kiedy pękną, ani jak wysoko sięgną nim to nadejdzie. – powiedział Buffett na spotkaniu akcjonariuszy Berkshire w 2001 roku.

Można by pomyśleć, że kiedy akcje danej spółki są w oczywistej bańce, to jest ona logicznym kandydatem do krótkiej sprzedaży. Ale Buffett ostrzega, że ceny mogą po prostu iść w górę i w górę, pozornie przecząc wszelkiej logice i zdrowemu rozsądkowi.

Legendarny inwestor nie jest przeciwnikiem krótkiej sprzedaży

Miliarder nie podziela jednak poglądu niektórych inwestorów, mówiącym że krótka sprzedaż jest czymś złym lub niewłaściwym. Jednocześnie nie boi się również żartować z osób zajmujących się tego typu transakcjami.

Nie widzę problemu w tym, że ludzie dokonują krótkiej sprzedaży akcji, oczywiście zakładając że nie manipulują rynkiem. Z radością powitałbym spekulantów chcących dokonać krótkiej sprzedaży akcji Berkshire. W rzeczywistości, pożyczyłbym im akcje i uzyskałbym dodatkowy dochód – zażartował Buffett.

Co więcej, inwestor stosował strategię pożyczania akcji w przypadku niektórych ze swoich innych firm. Prezes Berkshire opowiedział historię, w której duża firma maklerska zwróciła się do niego, chcąc pożyczyć akcje spółki USG w celu ich krótkiej sprzedaży.

Dużo im policzyliśmy. Zmusiliśmy ich nawet do przetrzymania akcji przez pewien okres czasu, abyśmy mogli nadal zarabiać na naszej pożyczce – zdradził miliarder

W ostatecznym rozrachunku Buffett nie uważa, aby krótka sprzedaż była atrakcyjną propozycją zysku i ryzyka.

Jeśli kupisz coś za 20 dolarów, możesz stracić 20 dolarów. Jeśli pożyczysz coś w celu krótkiej sprzedaży możesz stracić nieskończenie wiele – podsumował na koniec.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos kurs | dax kurs | nasdaq index notowania | s&p 500 index | prognozy bitcoin |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here