Naga Markets

Co w sieci Ethereum jest najpopularniejsze. DeFi, NFT, stablecoiny, czy coś innego?Ethereum (ETH) jest zdecentralizowaną platformą kryptowalutową i jako taka nie ma tylko jednego, konkretnego zastosowania, a szereg różnych rozwiązań. W przeciągu ostatnich lat byliśmy świadkami narodzin nowych przypadków użycia, w tym zdecentralizowanych finansów (DeFI) oraz niewymiennych tokenów (NFT). Która gałąź Ethereum jest jednak najpopularniejszą częścią całego blockchaina? Odpowiedzi szukamy w tym artykule

Popularność Ethereum liczona gazem a nie liczbą transakcji

Glassnode w swojej najnowszej analizie sieci Ethereum porównuje poszczególne gałęzi ekosystemu ETH na przykładzie wartości transakcji niż samej ich ilości. Dlaczego jednak stawia na ten trudniejszy i mniej intuicyjny sposób?– Przepustowość platformy Ethereum jest ograniczona w jednostkach gazu dostępnego na blok. Ponieważ przypadki użycia konkurują ze sobą o skąpą przestrzeń w ramach bloków, o zwycięstwie decyduje zdolność do zapewnienia wystarczająco wysokich opłat, a przegrani są skutecznie wypierani z platformy – wyjaśnia we wstępie do swojej analizy Glassnode.

Ponieważ rynek gazu jest bardzo konkurencyjny, wydatki na gaz są wskaźnikiem popytu ze strony użytkowników oraz wartości ekonomicznej przypisywanej przez użytkowników konkretnemu przypadkowi użycia lub protokołowi. Warto zauważyć, że zmniejszający się udział gazu może nadal oznaczać zwiększone wydatki w walutach fiducjarnych lub ETH i odwrotnie – w tym celu należy odwołać się do odpowiednich wartości bezwzględnych opłat. W tym artykule koncentrujemy się jednak tylko na udziale gazu, ponieważ celem jest porównanie względnej przewagi przypadków użycia w ekosystemie Ethereum.

W tym celu Glassnode wybiera wskaźnik „gas share” zamiast „transaction count”, ponieważ reprezentuje on rzeczywisty koszt ekonomiczny ponoszony przez użytkownika, a tym samym jest trudniejszy do manipulacji. Liczbę transakcji łatwiej sztucznie zawyżyć, zwłaszcza w okresach mniejszego przeciążenia sieci.

Na platformie Ethereum istnieją dwa rodzaje kont: konta będące własnością zewnętrzną (EOA), kontrolowane za pomocą kluczy prywatnych, oraz konta kontraktowe, kontrolowane za pomocą kodu kontraktu.

– Podjęliśmy świadomą decyzję, aby przypisać cały gaz w ramach transakcji do początkowego wywołania kontraktu przez EOA, ponieważ reprezentuje on popyt napędzany przez użytkowników. Uwzględnienie transakcji wewnętrznych dałoby inny, choć skorelowany obraz – komentuje Glassnode.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

NED

ZACZNIJ INWESTOWANIE

ERC20, stablecoiny, DeFi, mosty, NFT, itp. Co liczy się w sieci Ethereum?

Grafika poniżej ilustruje względne zużycie gazu we wszystkich transakcjach zarejestrowanych kiedykolwiek na blockchainie Ethereum, z podziałem na najbardziej dominujące przypadki użycia. Siedem różnych kategorii było na tyle znaczących, że zasługiwało na przedstawienie, przy czym dwie z nich (Mosty, boty MEV) zyskały na znaczeniu dopiero w ostatnim roku.

Co w sieci Ethereum jest najpopularniejsze. DeFi, NFT, stablecoiny, czy coś innego?
Historyczna zmiana znaczenia poszczególnych gałęzi ekosystemu Ethereum. Źródło: Glassnode

Dokładniejsza charakteryzacja poszczególnych z nich dostępna jest poniżej:

  • Vanilla: Czyste transfery Etheru pomiędzy EOA, bez wywoływania kontraktu.
  • Stablecoiny: Tokeny wymienne, których wartość jest powiązana z aktywami spoza łańcucha, albo przez emitenta, albo przez algorytm. Większość z nich jest powiązana z USD. Do tej kategorii zaliczamy ponad 150 stablecoinów, z których najbardziej znaczące to USDT, USDC, UST, BUSD i DAI.
  • ERC20: W ramach tego artykułu, włączono do tej kategorii wszystkie kontrakty ERC20, które nie są stabilnymi walutami.
  • DeFi: Instrumenty i protokoły finansowe on-chain wdrażane jako inteligentne kontrakty, zazwyczaj bez tradycyjnych pośredników. Najpopularniejsze z nich to obecnie zdecentralizowane giełdy (DEX), platformy peer-to-peer do handlu tokenami. Do tej kategorii zaliczamy ponad 90 protokołów DeFi, takich jak Uniswap, Etherdelta, 1inch, Sushiswap, Aave i 0x.
  • Mosty (z ang. Bridges): Kontrakty umożliwiające transfer tokenów pomiędzy różnymi blockchainami. W tej kategorii uwzględniano ponad 50 mostów, takich jak Ronin, Polygon, Optimism i Arbitrum.
  • NFT: Unikalnie identyfikowalne części danych, które mogą być posiadane i przekazywane w łańcuchu. Kategoria ta obejmuje zarówno standardy kontraktów na tokeny (ERC721, ERC1155), jak i rynki NFT (OpenSea, LooksRare, Rarible, SuperRare), na których można nimi handlować.
  • Boty MEV: Boty typu Miner Extractable Value (MEV) wykonują transakcje dla zysku poprzez zmianę kolejności, wstawianie i cenzurowanie transakcji w blokach.
  • Inne: Ta kategoria obejmuje wszystkie transakcje nieuwzględnione w kategoriach wymienionych powyżej. Przykłady obejmują kontrakty wielopodpisowe giełd, scentralizowane platformy pożyczkowe i serwisy hazardowe.

– Pod względem jakościowym dzisiejszy rozkład wykorzystania jest znacznie inny niż dwa lata temu, a udział każdej z wyżej wymienionych kategorii uległ drastycznej zmianie. Uważamy, że podkreśla to ewolucyjny charakter platformy i dynamiczne ramy badawcze potrzebne do jej oceny – podejście do Ethereum w 2022 roku w taki sposób, jakby było to Ethereum z 2019 roku, byłoby zdecydowanie błędne – wyjaśnia Glassnode.

Jak sugerują dane, nie widać też oznak stabilizacji – w pełni można oczekiwać, że Ethereum w 2024 roku będzie wykorzystywane zupełnie inaczej niż dziś. Każdy z siedmiu elementów opisywanych powyżej zostanie szczegółowo omówiony w kolejnym artykule serii.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs rubla wykres | oncoarendi akcje kupno | notowania alior | kurs franka prognozy | mbank kurs | giełda neuca | dzisiejszy kurs dolara |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here