Naga Markets

 

Definicję pojęcia SWAP postaramy się przedstawić w jak najbardziej przystępny sposób, gdyż wyjaśnienia słownikowe lub naukowe często okazują się niejasne lub brzmią zbyt skomplikowanie. Analizując poniższe krok po kroku, każdy Czytelnik powinien zrozumieć czym tak naprawdę jest SWAP.

Co to jest SWAP?

Transakcja SWAP nazywana jest również rollover i overnight – są to operacje pozostawienia otwartej pozycji na następną dobę, za którą inwestor otrzymuje lub płaci odsetki. Praktycznie wszystkie transakcje realizowane na rynku walutowym oraz na kontraktach różni kursowych (CFD) wiążą się ze swapami.

Kontrakty swap wykorzystuje się między innymi w przypadku chęci ograniczenia ryzyka wymiany walutowej lub stóp procentowych.

Podstawowe rodzaje transakcji SWAP

Pierwsza transakcja swap była wymianą USD (dolar amerykański) na CHF (frank szwajcarski) i odbyła się w sierpniu 1981 roku między korporacją IBM, a Międzynarodowym Bankiem Rekonstrukcji i Rozwoju.

Na rynku walutowym swap dzieli się na kilka rodzajów i każdy ma swoją specyfikację:

  • Swap walutowy (currency swap, FX swap)
  • Swap stopy procentowej (interest rate swap, IRS)
  • Swap walutowo-procentowy (cross currency interest rate swap, CIRS).

Do określenia rodzaju kontraktu walutowego używa się dwóch pojęć takich jak spot oraz forward.

Istotne pojęcia w przypadku kontraktów SWAP

  • Spot – operacja fizycznego dostarczenia waluty.
  • Forward – operacja zamiany waluty po wcześniej uzgodnionym kursie, polegająca na tym, że kurs będzie obowiązywać w przyszłości w kontrakcie.
  • Swap standardowy – występuje wtedy, kiedy bliższą datą rozliczenia jest spot, a następna jest na warunkach forward (opłacona po warunkach wcześniej ustalonym).
  • Swap krótki (jednodniowy) – występuje wtedy, gdy transakcje są realizowane do daty spotu.
  • Swap forwardowy – występuje wtedy, gdy za pierwszą część transakcji rozliczamy się na warunkach kursu, jaki uzgodniliśmy do wymiany dzisiaj w celu otrzymania pewności wymiany waluty po danym kursie w przyszłości (forward), a za ostatnią część transakcji na warunkach spotu.

W naszym przypadku zakładamy, że nie jesteśmy zainteresowani fizyczną dostawą waluty, więc nasze otwarte pozycje nie osiągną daty rozliczenia i codziennie będą korygowane o wartość punktów swap.

XTB

Dlaczego inwestorzy korzystają ze SWAPów? Przykłady

Motywacją przemawiającą za korzystaniem z kontraktów typu SWAP jest albo potrzeba handlowa albo chęć uzyskania przewagi rynkowej. Niektóre czynności biznesowe firm z branży finansowej prowadzą do powstania ekspozycji na ryzyko walutowego oraz stóp procentowych, które SWAPy łagodzą.

Jako przykład można podać bank komercyjny, który opłaca zmienną stawkę od depozytów i otrzymuje stały zwrot od kredytów. To niedopasowanie między aktywami i pasywami wywołuje często spore trudności. Wykorzystać można tutaj więc SWAPy, w których opłaca się stałą stawkę, a otrzymuje w zamian zmienną stopę zwrotu, aby przekonwertować aktywa o stałym oprocentowaniu na aktywa o oprocentowaniu zmiennym.

W przypadku przedsiębiorstw również można wytłumaczyć to na prostym przykładzie. Załóżmy, że popularne przedsiębiorstwo w USA chce rozszerzyć swoją działalność w Europie, gdzie jest jednak zdecydowanie mniej znane. Otrzyma więc o wiele korzystniejsze warunki finansowania na terenie Stanów Zjednoczonych, a następnie wykorzystując SWAP walutowy przekonwertuje środki na euro niezbędne do sfinansowania ekspansji na nowych rynkach.

Na rynku Forex punkty swap to należność za „nocleg transakcji” czyli przetrzymanie jej przez noc i wynikają z różnicy stóp procentowych dla danych par walutowych lub kosztów przechowywania. W efekcie SWAP walutowy może być dodatni (trader na nim zarabia) lub ujemny (trader na nim traci). Śledzenie punktów swapowych i inwestowanie w walory z dodatnim swapem może być więc dodatkowym zyskiem dla inwestora.

                                Kolejna lekcja: Czy Fibonacci działa?                                  

To również musisz wiedzieć o SWAP:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEthereum odzyskuje siły – Liczba posiadaczy ETH pobiła nowy rekord!
Następny artykułKrach na obligacjach w USA! Inflacja najwyższa od 40 lat. Frank płynie pod prąd – omawia T. Piwoński
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here