Naga Markets

Co to jest NFT? Wszystko, co musisz wiedzieć o niezamiennych tokenachSkrót NFT oznacza niezamienny token (non-fungible token). NFT otwiera twórcom treści nowy poziom kontroli nad ich pracą, szczególnie w świecie sztuki cyfrowej i przedmiotów kolekcjonerskich. Jako aktywa posiadające określoną wartość, NFT mogą być również wykorzystywane w rozwijającej się przestrzeni zdecentralizowanych finansów (DeFi), łącząc dwa aspekty ekosystemu blockchain, które lawinowo zyskują nowych sympatyków.

NFT – czym tak naprawdę jest niezamienny token i jak działa?

Najprościej rzecz ujmując, NFT jest to rodzaj tokena kryptowalutowego, który działa w oparciu o smart kontrakty na blockchainie. Zazwyczaj jest to łańcuch blokowy Ethereum, chociaż dopuszczalne są również inne. Koncepcja powstała w 2015 roku, a pierwsze projekty NFT uruchomiono w standardzie ERC 20 w 2017 roku, a kilka innych powstało na przestrzeni następnych dwóch lat. NFT są obecnie rozwijane na protokole ERC-721 na łańcuchu blokowym Ethereum, z uwagi na ich unikalność, czego nie gwarantują tokeny ERC 20.Niezamienny token zyskał na popularności w 2020 roku, przyciągając uwagę mediów głównego nurtu i inwestorów również spoza grupy entuzjastów technologii blockchain.

NFT różnią się od kryptowalut takich jak Bitcoin (BTC), Ether (ETH) czy Cardano (ADA), które działają jak cyfrowe monety. NFT to tokeny, które reprezentują cyfrowe lub fizyczne aktywa – na przykład dzieło sztuki, muzykę, a nawet potencjalnie nieruchomość i zawierają dodatkowe informacje, których kryptowaluta nie może zawierać. NFT mogą być wykorzystywane do uwierzytelniania dzieł sztuki i innych przedmiotów kolekcjonerskich.

Token NFT to też jednostka walutowa. Token niezamienny to taki, który nie może być wymieniony na coś innego. Dla wyjaśnienia: banknot jest zamienny w tym sensie, że może być wymieniony na inne banknoty o tej samej wartości, natomiast bilet lotniczy jest niezamienny, ponieważ zawiera unikalną informację i nie może być użyty zamiast biletu innego pasażera. Na podobnej zasadzie działa NFT, który jest unikalnym tokenem, używanym do dystrybucji i weryfikacji własności za pośrednictwem łańcucha blokowego.

Jak można wykorzystać NFT?

Zastanówmy się teraz nad zastosowaniem NFT. Projekty NFT są używane jako środek do sprzedaży ekskluzywnych przedmiotów online i mogą być potencjalnie wykorzystane do weryfikacji wszystkiego, co może mieć wartość w potwierdzeniu własności. Przykłady znajdziesz na poniższej grafice:

Nawet tweety mogą być sprzedawane jako NFT. Przykładem jest współzałożyciel Twittera Jack Dorsey, który wystawił w marcu 2021 roku na sprzedaż swojego pierwszego tweeta za 2.5 miliona dolarów, wymieniając pozyskane środki na Bitcoin i przekazując je na cele charytatywne

NED

capital.com

NFT a zdecentralizowane finanse

NFT mają ogromny potencjał do wykorzystania w świecie szybko rozwijających się zdecentralizowanych finansów (DeFi). Mogą przykładowo być wykorzystywane do wystawiania dzieł sztuki, nieruchomości lub innych wartościowych aktywów jako zabezpieczenie pożyczek lub jako kontrakty finansowe na ubezpieczenia, opcje na akcje lub obligacje, które mogą być przedmiotem obrotu jako produkty na rynkach wtórnych. Mogą być również wykorzystywane jako tokeny zarządzania dla rynków NFT.

Chociaż NFT są obecne w świecie kryptowalut od kilku lat to prawdopodobnie rozwój DeFi sprawia, że stają się one bardziej atrakcyjne jako aktywa cyfrowe o szerokim zakresie zastosowań.

Jaki jest więc sens NFT?

Adopcja NFT może odmienić przyszłość przemysłu muzycznego, który boryka się z problemem zarabiania na treści w dobie streamingu i spadającej sprzedaży fizycznej. Firmy takie jak platforma zarządzania prawami cyfrowymi RAIR widzą potencjał dla muzyków w wykorzystaniu NFT do licencjonowania i dystrybucji ich własnych treści. Wykorzystanie smart kontraktów na łańcuchu blokowym pozwoliłoby artystom zarabiać tantiemy za każdym razem, gdy ich dzieła są dystrybuowane.

Należy pamiętać, że przeniesienie własności NFT nie powoduje przeniesienia znaku towarowego czy praw autorskich na posiadacza. Dodatkowo twórca może przesłać wiele wersji utworu, każda z własnym NFT, więc technologia nie narzuca a niego dodatkowych ograniczeń.

NFT są atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ, podobnie jak w przypadku każdego innego wartościowego aktywa,można je kupić i sprzedać z zyskiem na rynku NFT, jeśli ich wartość wzrośnie. Fundusze instytucjonalne korzystają z tej okazji, a firmy inwestycyjne zajmujące się kryptowalutami kupują cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, aby stworzyć wartość dla swoich klientów.

NFT dopiero wkraczają na rynek, ale mają ogromny potencjał do zastosowania w całej gospodarce cyfrowej. Ich popularność eksplodowała pod koniec 2020 roku, kiedy ceny kryptowalut poszybowały na nowe szczyty.

Analiza przeprowadzona przez NonFungible.com pokazuje, że całkowity wolumen obrotu NFT w 2020 roku, w tym sprzedaży i transakcji finansowych, wzrósł o 299 procent do 250,8 mln dolarów z poziomu 62,9 mln dolarów w 2019 roku. Liczba aktywnych portfeli prawie się podwoiła do 222,179, względem 112,731 w 2018 roku.

Analitycy oczekują kontynuacji trendu, a to z uwagi na fakt, że coraz więcej artystów i marek korzysta z NFT, aby ominąć tradycyjne drogi sprzedaży i zarabiać na swoich produktach bezpośrednio od nabywców.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | eur usd | jsw akcje forum | pgnig akcje forum | co to jest blika |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here