Naga Markets

Gold pozostaje ostatnio w tyle. Od momentu osiągnięcia rocznego maksimum w wysokości 1 365,40 USD w dniu 11 kwietnia cena metalu szlachetnego spadła o prawie 11%.


Gold, weekly

Coraz bardziej niedźwiedzie price action tłumaczone jest niedawnym wzrostem kursu dolara amerykańskiego i oczekiwań na wyższe stopy procentowe w USA. Traderzy zauważyli jednak nową korelację, która pojawiła się na rynku w tym samym czasie, gdy ceny zaczęły spadać: korelacja yuan – złoto.

Chińscy decydenci w grze?

Obecny spadek wartości złota spowodował, że ceny metali szlachetnych spadły do ​​najniższego poziomu od 19 miesięcy, osiągając wartość 1161,40 USD w dniu 16 sierpnia. Od tego czasu cena nieznacznie skorygowała i obecnie znajduje się tuż powyżej poziomu 1200 USD.

Z reguły złoto jest niezwykle wrażliwe na wzrost stóp procentowych w Stanach, ponieważ zwiększa to koszt alternatywny utrzymywania nierentownego bulionu, jednocześnie zwiększając wartość dolara, w którym złoto jest zazwyczaj denominowane. To czyni kruszec droższym dla posiadaczy innych walut.

Od początku czerwca, kiedy Ludowy Bank Chin (PBoC) zaczął aktywnie dewaluować juana w stosunku do dolara, cena złota sprzedawanego na parkiecie Comex New York Mercantile Exchange w zasadzie podążała za juanem krok w krok. Jest to wyraźnie widoczne na wykresie poniżej, na którym oba aktywa są prezentowane razem. Cena złota Comex jest prezentowana w świecach, a ruchy juana są zaznaczone niebieską linią.

Aby ta korelacja stała się jeszcze wyraźniejsza: w tym samym okresie, poczynając od połowy kwietnia, w którym złoto spadło o około 6,5%, chiński juan osunął się o około 6,7%. Odzwierciedlając spadek notowany w złocie, chińska waluta spadła w sierpniu na 19-miesięczne minimum z powodu obaw o wpływ konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi na gospodarkę.

Utrzymująca się słabość juana skłoniła niektórych do zastanowienia się, czy decydenci w Pekinie pozwalają swojej walucie tracić na wartości, aby zrównoważyć wpływ amerykańskich ceł handlowych. Tajemnicą poliszynela jest to, że Chiny aktywnie próbują obniżyć cenę wielu towarów wyrażoną w dolarach, w tym również złota.

Mówiąc prościej, jeśli wycena tych towarów w dolarze może spaść o mniej więcej taki sam procent jaki wynosi dewaluacja juana, względny koszt towarów w juanie pozostanie niezmieniony. Ponadto, łącząc cenę złota bezpośrednio z juanem, Pekin wyeliminował poziom ryzyka walutowego w portfelu kruszcowym swojego narodu.

XTB

W niedawnym komentarzu David Brady, dyrektor generalny i współzałożyciel witryny Global Pro Traders, napisał:

“Chiny w krótkiej perspektywie mogą sobie z tym poradzić, ponieważ oznaczałoby to, że mogą sprzedawać dolary i kupować złoto po coraz tańszych cenach, zwłaszcza jeśli wierzą, że dni dolara jako globalnej waluty rezerwowej dobiegają końca”.

Podczas gdy inne czynniki, takie jak ruchy dolara, mogą wpływać na cenę złota w ujęciu krótkoterminowym, głównym czynnikiem w ciągu ostatnich kilku miesięcy wydaje się kurs wymiany juan-dolara. Korelacja złota z CNY skłoniła inwestorów do zastanawiania się, jak dalece ceny mogą spaść, jeśli Chiny będą kontynuować dewaluację własnej waluty

To może również pomóc w wyjaśnieniu braku postrzegania złota jako bezpiecznej przystani odkąd konflikt handlowy między USA a Chinami zaczął nabierać tempa kilka miesięcy temu.

Autorem artykułu jest Jesse Cohen. Przeczytaj najnowsze teksty Jessiego lub sprawdź analizy innych autorów na Investing.comŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułAnalitycy Commerzbank o USD/JPY – możliwa kontynuacja wzrostów
Następny artykułOgrzewa koparką, a kopie piecem. Twierdzi, że tak jest taniej – rozmowa z twórcą HeatMiner
Investing.com to globalny portal finansowy, przeznaczony dla indywidualnych inwestorów i traderów, założony w 2007 roku i ukazujący się w 30 krajach. Stanowi kompleksowe źródło informacji i narzędzi związanych z rynkami finansowymi. Znajdziesz tu darmowy dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, wykresów przesyłanych strumieniowo, aktualnych informacji finansowych, analiz technicznych, katalogów i list brokerów. Investing.com znany jest przede wszystkim ze swojego kalendarza ekonomicznego oraz narzędzi i kalkulatorów. Odwiedź Investing.com, dołącz do globalnej społeczności traderów oraz inwestorów i śledź, wraz z nami, zmiany na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here