Naga MarketsBNP-Paribas-logoWczorajsze gwałtowne umocnienie się jena w stosunku choćby do dolara amerykańskiego zaskakuje – USD/JPY pokonało okolice wsparcia na poziomie 110,00 i zaakcentowało swoją obecność poniżej 108,00. Analitycy BNP Paribas próbują znaleźć wytłumaczenie tak mocnej aprecjacji JPY.


Na USD/JPY powstała mieszanka wybuchowa stwierdzają analitycy BNP Paribas w najnowszym komentarzu rynkowym. Najważniejszym czynnikiem jest zwiększony popyt na JPY, który najprawdopodobniej sterowany jest przez czynniki wewnętrzne.

Śledząc dane publikowane przez japońskie ministerstwo finansów zauważamy, że pierwszy tydzień nowego roku fiskalnego w kraju Kwitnącej Wiśni był wypełniony wyprzedażą zagranicznych papierów wartościowych przez japońskich inwestorów. Podliczając wszystkie pozycje dojdziemy do kwoty 1,55 bln JPY otrzymanych przez Japończyków w zamian za posiadane przez nich zagraniczne akcje czy obligacje. To spora kwota, która mogła przyczynić się do wzmocnienia JPY – zauważają analitycy banku.

Drugą kwestią jest waluta bazowa USD/JPY czyli amerykański dolar. Dolarowi nie pomógł protokół z marcowego posiedzenia FOMC. Zdaniem naszych ekonomistów, publikacja ta ponownie obrała gołębi ton i nie wsparła dolara na rynku. Połączenie słabego USD oraz silnego JPY dało efekt, który widoczny jest doskonale na wykresie dziennym pary walutowej:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here