Naga MarketsCo stanie się z gospodarką po wyborach w USA? Prognozy Deutsche BankDo wyborów prezydenckich w USA pozostały już niespełna dwa tygodnie. Wczoraj miała miejsce ostatnia debata Donalda Trumpa i Joe Bidena. Deutsche Bank wskazuje na możliwe scenariusze gospodarcze, zależne od tego, kto obejmie rządy w USA po wyborach.

  • Wybory prezydenckie w USA już 3. listopada 2020 r.
  • Biden jak na razie zwycięża w sondażach
  • Deutsche Bank nakreślił możliwe scenariusze dla gospodarki

Prezydent Biden i senat Demokratów

Donald Trump w trakcie wczorajszej debaty był o wiele bardziej zdyscyplinowany i opanowany niż miało to miejsce wcześniej. Eksperci uważają jednak, że nie odniósł druzgocącego zwycięstwa, które było mu bardzo potrzebne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Deutsche Bank uważa, że listopadowe wybory przyniosą radykalne zmiany perspektyw. W zależności od wyniku, amerykańska gospodarka może skorzystać na fali większej stymulacji i zwiększonych wydatków rządowych lub może zostać zdławiona przez impas w Kongresie.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz (60-70 proc.) według Deutsche Banku to zwycięstwo Bidena i Senat Demokratów.
– Taki rezultat zapewniłby największy bodziec fiskalny dla gospodarki w 2021 r. Chociaż plan Bidena szczegółowo określa podwyżki podatków o 2,5 bln dolarów w ciągu następnej dekady, zakładamy, że nie zostaną one wdrożone, dopóki gospodarka nie znajdzie się na solidniejszych podstawach, prawdopodobnie pod koniec 2021 r. lub początek 2022 r. Symulacje modelu pracowników Fed pokazują, że dodatkowy pakiet stymulacyjny o wartości 2 bilionów dolarów mógłby znacząco pobudzić gospodarkę w przyszłym roku, podnosząc wzrost realnego PKB o około 5 punktów procentowych, dodając 3 miliony miejsc pracy i obniżając stopę bezrobocia o prawie 2 procent – powiedział Deutsche Bank.

Zwycięstwo Bidena i republikański senat

– Zwycięstwo Bidena i republikański senat – to również naszym zdaniem, najbardziej negatywne skutki dla wzrostu w 2021 r. Bodźce fiskalne będą prawdopodobnie znacznie bardziej marginalne, a inne kluczowe elementy agendy Bidena, które można wdrożyć za pomocą zarządzeń wykonawczych lub wskazówek dotyczących regulacji prawdopodobnie będą negatywne dla perspektyw wzrostu w najbliższej perspektywie. Przy kontroli Senatu prawdopodobnie dopiero w styczniu, po wyborach może nastąpić przedłużający się okres niepewności co do perspektyw polityki fiskalnej – powiedział Deutsche Bank.

Szansa na realizację powyższego scenariusza wynosi 20-25 proc.

Wygrana Trumpa i republikański senat

– W tym scenariuszu zakładamy, że znaczące pakiety bodźców fiskalnych pozostają nieuchwytne, co skutkuje impulsem fiskalnym poniżej 500 mld USD w 2021 r.… Na froncie handlowym spodziewalibyśmy się pchnięcia w kierunku wdrożenia fazy 1 umowy handlowej z Chinami a także dokładniejsze rozważenie kluczowych kwestii, które zostały pominięte w transakcji w fazie 1 – powiedział Deutsche Bank oceniając prawdopodobieństwo tego scenariusza na 5-10 proc.

Zwycięstwo Trumpa i senat Demokratów

Uważamy, że ten scenariusz skutkowałby porozumieniem stymulacyjnym mniej więcej zgodnym z pakietem 2 bilionów dolarów negocjowanym obecnie przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i sekretarza skarbu Mnuchina. Administracja Trumpa stojąca w obliczu kontroli Demokratów nad Senatem, a Izba mogłaby złamać fiskalny konserwatyzm republikańskiego senatu, który wstrzymał postępy w ostatnich rozmowach na temat stymulacji fiskalnej

– Potencjalnym obszarem porozumienia dla Białego Domu i Kongresu Demokratów są znaczne wydatki na infrastrukturę, ale tylko pod warunkiem, że prezydent będzie chciał w dużym stopniu polegać na środkach publicznych. Kolejnym obszarem porozumienia jest twarda linia handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych, zwłaszcza z Chinami – uważa Deutsche Bank.

Prawdopodobieństwo powyższego rezultatu wynosi według DB od 0 do 5 proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here