Naga MarketsBrytyjska premier, Theresa May
Theresa May podejmuje ostatnią próbę walki o Brexit

Brytyjska premier Theresa May udała się do Sztrasburga podejmując ostatnią próbę uratowania porozumienia ws. Brexitu. Komentarze wysoko postawionych europejskich polityków, w tym Angeli Merkel, sugerują, że uda się osiągnąć konsensus w ostatniej chwili. We wtorek brytyjski parlament będzie bowiem głosował nad przyszłością rozwodu z Unią Europejską. Kurs funta szterlinga reaguje na doniesienia silnym umocnieniem.


Ostatnia rozmowa May z Junckerem przed historycznym głosowaniem

W poniedziałek wieczorem Theresa May była w drodze do Sztrasburga, gdzie miała spotkać się z prezydentem Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerem. Jeszcze w niedzielę zarówno strona brytyjska, jak i europejska sugerowały, że nie mogą przystać na obecne propozycje. Pojawiły się jednak głosy, że Wielka Brytania przygotowała nowe poprawki dotychczasowych ustaleń, które rzekomo mogłyby zostać zaakceptowane przez włodarzy unijnych.

W momencie gdy do oficjalnej daty Brexitu pozostało zaledwie 18 dni, nadal nie ratyfikowano żadnej umowy. Informacja o kolejnym spotkaniu May z Junckerem oraz komentarze niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel, spowodowały jednak, że kurs funt zyskuje do dolara ponad 1% po siedmiu sesjach spadkowych. Zmniejszyły się bowiem obawy rynkowe dotyczące tak zwanego „twardego Brexitu”, czyli opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia.

Jak podaje Bloomberg, Merkel stwierdziła, że prezydent Komisji Europejskiej przedstawił Wielkiej Brytanii „bardzo ważną ofertę” dotyczącą porozumienia w sprawie Brexitu. Może to tłumaczyć nagłą decyzję premier o ponownej wizycie w Sztrasburgu – pomimo niedzielnych komentarzy o odrzuceniu wcześniejszych propozycji.

Zobacz również: Brexit – decydujące starcie, czyli jak funt zareaguje na głosowanie w brytyjskim parlamencie?

Kurs funta wygranym poniedziałku – dolar i złoty tracą

W efekcie w poniedziałkowy poranek kurs funta testował najniższe poziomy do dolara od połowy lutego, aby następnie przez cały dzień budować pozycję wzrostową i wrócić powyżej pułapu 1,31. Jest to jedno z najsilniejszych jednosesyjnych umocnień w ostatnich miesiącach – sprawiło, że funt stał się najmocniejszą walutą początku tygodnia.

Równie silne umocnienie (+1,2%) obserwowane jest w stosunku do złotego. Chociaż na początku poniedziałkowej sesji GBP/PLN testował trzytygodniowe minima (pod 4,96 zł), to przed zamknięciem dnia cena dotykała poziomu 5,04 zł, przekładając się na ponad ośmiogroszowe umocnienie szterlinga.

kurs funta do złotego
Kurs funta do złotówki umacnia się w poniedziałek o ponad 1%. Źródło: Tradingview.com

Kolejne fale zmienności GBP spodziewane są jutro. Najpierw w godzinach przedpołudniowych rynek pozna istotne dane z brytyjskiej gospodarki, a wieczorem będzie uważnie śledził postęp głosowania ws. Brexitu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here