Naga MarketsKiedy blisko dwa miesiące temu trwał festiwal w licytowaniu „kto da więcej” na rynku ropy, zwracałem uwagę na realną wycenę skutków amerykańskich sankcji oraz kwestię rosnących zapasów „czarnego złota” w USA. Dziś, kiedy cena zanurkowała o ponad 17 USD (w przypadku gatunku WTI), przebijając dawno nie widziany poziom 60 USD za baryłkę, należy mieć świadomość, jakie czynniki mogą ponownie odwrócić kierunek.

Zapasy ropy w USA
Rys.1 Zapasy ropy w USA (k.niebieski – ujęcie tygodniowe, k.szary – zakres 5letni). Źródło eia.gov

Jak co środę, departament energii USA podał dane odnośnie zapasów ropy naftowej w USA.  W ubiegłym tygodniu wzrosły one po raz kolejny, tym razem o 5,78 mln baryłek, a to więcej o ponad 2,5 miliona od oczekiwań analityków. Tym razem wrosły również zapasy paliw. Odnotowano również znaczący wrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych – do 11,6 mln baryłek dziennie. To istotna informacja w kontekście ostatnich obaw o ograniczenia infrastrukturalne (mała przepustowość rurociągów), które mogą spowodować chwilową stagnację produkcji.  Tymczasem, daleko od pól Permian sąd federalny zablokował inwestycję Keystone XL. Plan zakładał budowę rurociągu o długości 1,200 mil, który pozwoliłby transportować 800,000 baryłek dziennie ze stanu Alberta w Kanadzie prosto do rafinerii w zatoce Meksykańskiej. Administracja prezydenta Obamy zablokowała rurociąg, twierdząc, że może mieć negatywny wpływ na zmiany klimatyczne, jednak już dwa dni po objęciu stanowiska, Donald Trump  podpisał decyzję o udzieleniu pozwolenia na jego budowę.

Bloomberg sugeruje, iż na spotkaniu OPEC+, które będzie mieć miejsce w ten weekend mogą paść pierwsze sugestie zmniejszenia produkcji. Eksperci zwracają uwagę, że Arabia Saudyjska decydowała się w ostatnich latach dwukrotnie na zwiększenie produkcji (w 2015 i 2016 roku) po czym ponownie ją obniżała w obliczu rosnących zapasów. Taką możliwość zdają się potwierdzać słowa Alexandera Loseva, dyrektora  generalnego Sputnik Asset Management, który również w rozmowie z Bloomberg stwierdził, że zmniejszenie wydobycia może w rzeczywistości działać na korzyść rosyjskich producentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here