Naga MarketsBartłomiej Chomka, główny analityk TeleTrade był gościem Adama Raka w studiu Comparic24.tv. Obaj panowie rozmawiali o tym, które wydarzenia miały największy wpływ na rynek walutowy i kapitałowy w ostatnim tygodniu przed Wielkanocą. Specjalnie dla naszej redakcji, analityk wyselekcjonował kilka, najbardziej istotnych z punktu widzenia tradera wydarzeń.


Spoglądając na kalendarz makroekonomiczny na głównej stronie TeleTrade, początek przedświątecznego tygodnia nie niósł ze sobą żadnych istotniejszych danych – stwierdza Bartłomiej Chomka. Pewien ruch na rynku pojawił się dopiero w momencie publikacji raportu przez Bank Kanady, który dotyczył nastrojów biznesowych przedsiębiorców – dodaje.

W reakcji na ten raport rzadko pojawia się większa zmienność, lecz to co jest w nim interesujące, to odpowiedź właścicieli firm na pytanie o to, czy w kolejnych miesiącach dostrzegają wzrosty cen swoich usług lub produktów. Większość z nich stanowczo zaprzeczyła aby tak miało się stać, co może mieć w dłuższym czasie wpływ na poziom inflacji w Kanadzie – wskazuje analityk. Wywołało to sporą reakcję na dolarze kanadyjskim, który zareagował spadkami.

Niedawno mieliśmy również do czynienia z komentarzem agencji Reuters. Przedstawiciele EBC nie spodziewają się takiego wzrostu gospodarczego jakiego początkowo oczekiwali. Co więcej, przyznali również, że sami do końca nie wierzą w swoje modele makroekonomiczne – czytamy w komentarzu. Czy w związku z tym jest się czego obawiać? Takie pytanie padło również w studiu Comparic24.tv

„Powiem szczerze, że gdybyśmy cofnęli się o kilka lat wstecz to mógłbym się założyć, że na eurodolarze po takiej informacji spadek byłyby bardzo duży (..)” – odpowiada Chomka. Natomiast ze względu na to, że rynek obecnie jest bardzo „ściśnięty”, a płynność niewielka, to reakcja była stłumiona – uzasadnia analityk.

Jak można zauważyć zmienność rynku jest obecnie znacznie niższa niż jeszcze jakiś czas temu. Kiedyś, przy okazji publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy – non farm payrolls – obserwowano bardzo duże ruchy. W tym momencie rzadko do tego dochodzi, a jeśli już, to są to sytuacje naprawdę wyjątkowe.

„Pamiętam okolice roku 2010, 2011 (…) Nawet gdybyśmy odsunęli wówczas na bok payrolle i spojrzelibyśmy na jakiekolwiek inne dane dotyczące PMI czy PKB, to na głównej parze walutowej pojawiała się zmienność rzędu 150-200 pipsów” – wspomina Bartłomiej Chomka.

Dlaczego sytuacja ta uległa zmianie? Jak przekonuje analityk, za taki stan rzeczy odpowiedzialne są banki centralne. Aktualnie nie chodzi już tylko o to, w której gospodarce „dzieje się lepiej”. Teraz liczy się to, który bank będzie bardziej „gołębi” od drugiego.

W środę przed Wielkanocą podczas sesji azjatyckiej miały miejsce pewne ruchy. Pojawiły się informacje o niższej inflacji w Nowej Zelandii, co początkowo spowodowało silne spadki „nowozelandczyka” jednak dość szybko na wykresie doszło do korekty. Nastąpiło to po publikacji najnowszych danych z Chin dotyczących Produktu Krajowego Brutto. Dynamika chińskiego PKB okazała się lepsza od oczekiwań (6,4% wobec 6,3% w ujęciu rocznym). Równolegle poznaliśmy również dane dotyczące produkcji przemysłowej, która ukształtowała się na poziomie 8,5% przy oczekiwaniach na 5,6%. Pozytywne dane płynące do nas z Chin wpłynęły również na umocnienie się dolara australijskiego.

W trakcie przedświątecznego tygodnia opublikowano również dane z Wielkiej Brytanii. Niestety, tu inflacja okazała się być nieco poniżej oczekiwań rynkowych, ale na szczęście nie wpłynęło to znacząco na wycenę funta szterlinga. Jednak środa według Bartłomieja Chomki była kluczowym dniem nie tylko z uwagi na te dane. To, co osobiście zainteresowało rozmówcę Adama Raka to również korekta na indeksie S&P 500, które w zaledwie tydzień później odnotowało swoje nowe, historyczne szczyty.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here