Naga MarketsMiniony tydzień był niezwykle bogaty w wystąpienia najważniejszych banków centralnych na świecie. W środę poznaliśmy decyzję FOMC odnośnie obniżek stóp procentowych w USA o 25 pkt bazowych. Rynek spodziewa się jeszcze jednej obniżki w grudniu. Tymczasem dwóch członków wnioskuje o powstrzymanie się przed dalszymi krokami, co przez uczestników rynku zostało odebrane, jako mało gołębi “wydźwięk”. Więcej dowiesz się oglądając cały program!


Brexit nie taki straszny? Rezerwa Federalna i Bank Anglii oczami eksperta

Dodatkowo w czwartek inwestorzy poznali decyzję banków centralnych Szwajcarii oraz Anglii. Oba banki zdecydowały się na pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie. Jak te decyzje wpływają na kursy walut? Czego polscy eksporterzy oraz importerzy, powinni się spodziewać względem wspomnianych par walutowych? Zapytaliśmy głównego eksperta walutowego z Walutomat.pl, Macieja Przygórzewskiego.

Ekspert zauważa, iż pomimo decyzji Fed o cięciu stóp procentowych, inwestorzy do samego końca pozostawali niepewni co do kolejnego ruchu banku centralnego.

Widać, iż z jednej strony jest nacisk na kolejną obniżkę, a z drugiej Fed zostawia sobie miejsce, aby móc przerwać obecny cykl. Na 9 osób głosujących, 2 były przeciwne obniżkom, co jest dość sporą liczbą. Obniżono stopy w USA, a euro traciło do dolara, co pokazuje, iż inwestorzy mają coraz większe nadzieje na odroczenie kolejnych cięć – powiedział Maciej Przygórzewski.

W ocenie analityka aktualnie obowiązuje scenariusz kolejnej obniżki w USA w grudniu tego roku, jednak nie powinno mieć to większego wpływu na kurs dolara, gdyż wszystko jest już najprawdopodobniej uwzględnione w cenach.

Z kolei wszyscy członkowie Banku Anglii głosowali za pozostawieniem stóp procentowych na tym samym poziomie.

Sytuacja jest dość klarowana. Bank Anglii oczekuje na rozwiązanie kwestii Brexitu i żeby zobaczyć jakąś zmianę polityki musielibyśmy zobaczyć o wiele słabszą kondycję brytyjskiej gospodarki. Wątpię, aby BoE rozważał wykorzystać narzędzie obniżki stóp w trwającej niepewności politycznej – dodał.

Prowadzący program zauważa, iż kurs pary walutowej GBP/PLN znacznie odreagował od sierpniowych dołków. Można odnieść wrażenie, iż rynek znacznie zmniejsza szanse na Brexit bez umowy.

Pamiętajmy, że najgorszy okres dla funta był spowodowany dojściem do władzy Borisa Johnsona. W tej chwili część inwestorów zauważyło przesadzoną panikę na rynku, a malejące ryzyko hard Brexitu pozwala odetchnąć notowaniom funta szterlinga – oznajmił Przygórzewski.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here