Naga MarketsRBA bez zmian - pierwsze podwyżki stóp w Q2 2015?
RBA bez zmian – AUD/USD w górę

Dzisiaj w nocy (04:30 naszego czas), Bank Rezerw Australii (RBA) podjął decyzję odnośnie swojej głównej stopy procentowej i wydał oświadczenie po posiedzeniu. Co do stopy to zgodnie z konsensusem jednogłośnie utrzymano ją na niezmienionym poziomie 2.5%.  Oświadczenie nie przyniosło natomiast żadnych niespodzianek i kolejny miesiąc z rzędu mówi dokładnie o tym samym.


Pełną treść oświadczenia gubernatora RBA – Glenna Stevensa – znajdziecie tutaj

Stabilność stóp procentowych przede wszystkim

RBA ponownie sygnalizowało, że dla rozwoju australijskiej gospodarki najważniejsze jest zagwarantowanie okresu stabilności stóp procentowych. Większość danych publikowanych w Kraju Kangurów pokrywa się ze stopniową poprawą dynamiki.

Spadki inwestycyjne widoczne są jedynie w przypadku sektora surowcowego – w zakresie innych branż popyt jednak zdecydowanie wzrasta. Ogólna tendencja podaje, że wzrost utrzyma się poniżej linii trendu jeszcze przez kilka następnych kwartałów.

AUD/USD cały czas zbyt drogi

Ulubiona fraza przedstawicieli RBA oraz samego Glenna Stevensa. Pomimo trwającego na Aussie trendu spadkowego, waluta nadal wyceniana jest zbyt wysoko według historycznych standardów. Powodem mają być spadające ceny surowców, co negatywnie przekłada się na wyniki lokalnego eksportu.

Niższe kursy walutowe są niezbędne do osiągnięcia zbilansowanego wzrostu gospodarczego.

Inflacja utrzymuje się w zakładanych przedziałach

Tak jak przewidywał Bank Rezerw Australii, inflacja bez większych zakłóceń porusza się w docelowym zakresie 2-3%. Ostatnie dane potwierdzają częściowe wzrosty kosztów pracy. O ile pewne wybiegając w przyszłość wskaźniki zatrudnienia w tym roku dają pozytywne sygnały, to stopa bezrobocia delikatnie poszła w górę.

Na rynku pracy widoczny jest pewien zakres wolnych mocy przerobowych – zanim jednak zostanie w pełni wykorzystany potrzeba trochę czasu.

Dostosowawcza polityka monetarna

RBA nadal będzie stosować dostosowawczą politykę pieniężną. Zapewnia ona bowiem wsparcie dla lokalnego popytu i pozwoli dynamice gospodarczej rozwinąć pro wzrostowe skrzydła. Oświadczenie kończy się ponownym przypomnieniem, że najlepszym rozwiązaniem dla Australii będzie utrzymanie stabilnych stóp procentowych.

AUD/USD w górę po RBA

Pomimo tego, że dzisiejsze posiedzenie Banku Rezerw Australii nie różniło się niczym od tych sprzed ostatnich kilku miesięcy to na wykresie H1 obserwujemy wyraźną aprecjację Aussie:

Ausiee o około 50 pipsów w górę
Ausiee o około 50 pipsów w górę


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here