Naga Markets

Co przyniosą tegotygodniowe posiedzenia FED i EBC – komentarz NOBLE FUNDS TFITen tydzień naszpikowany jest posiedzeniami banków centralnych, a największą uwagę jak zwykle zdaje się przyciągać FED oraz EBC. W przypadku amerykańskiej Rezerwy Federalnej liczyć się będzie kilka kwestii. Wbrew pozorom informacja dotycząca zmiany tempa redukcji skupu obligacji (bardzo prawdopodobna!) nie wydaje się najważniejsza.

Rynek oczekuje decyzji FED oraz EBC

Rynek już od pewnego czasu dyskutuje na ten temat. W podobnym tonie wypowiadali się ostatnio również niektórzy członkowie FED. Obecne tempo redukcji skupu wynosi 15 mld USD miesięcznie, co implikuje koniec całego programu luzowania ilościowego w połowie roku. Na dzisiejszym posiedzeniu można oczekiwać przesunięcia tego terminu bliżej końca pierwszego kwartału 2022 r.Jeszcze istotniejsze wydają się projekcje inflacji, gdyż w ostatnim czasie J. Powell zmienił zdanie i zasugerował, że obecnego wzrostu cen nie należy traktować już jako wyłącznie przejściowy. Tym samym nowe projekcje powinny pokazać wyższe wartości w porównaniu do rundy wrześniowej. Poza tym, pewnych zmian można oczekiwać w komunikacie, który może wskazywać na podwyżkę stóp już w pierwszej połowie 2022 r. Dla rynku nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż do końca przyszłego roku w cenach są uwzględnione dwie podwyżki. To, co może zmienić postrzeganie rynku, to ewentualne wskazania na temat długości cyklu zacieśniania polityki pieniężnej oraz docelowy poziom stopy procentowej. Potencjalnie pozytywną informacją dla dolara mogłaby być informacja, że członkowie FEDwidzą przestrzeń dla więcej niż dwóch podwyżek w przyszłym roku.

W przypadku jutrzejszego posiedzenia EBC również poznamy nowy zestaw projekcji makroekonomicznych. O ile przyszłoroczna prognoza inflacji prawdopodobnie przekroczy 2 proc., o tyle kolejne lata powinny wskazać na powrót poniżej tego poziomu. Oczekiwane jest zakończenie programu PEPP(pandemic emergency purchase programme) wraz z końcem pierwszego kwartału 2022 r. Jednocześnie jednak pojawia się pytanie, czy EBC tymczasowo zwiększy skup aktywów w ramach programu APP. Tak czy inaczej tempo skupu obligacji w przyszłym roku istotnie spadnie. Ostatnim punktem zainteresowania EBC może być kurs euro względem dolara, który na przestrzeni ostatnich tygodni wyraźnie osłabił się (jest najniżej od połowy zeszłego roku), co potencjalnie może oddziaływać w kierunku podniesienia ścieżki inflacyjnej w horyzoncie kilku kwartałów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji benefit | biomed akcje kupno | prognoza dolara | kurs cdr | kantorowy kurs korony czeskiej | polski złoty | biomed lublin kurs akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here