Naga Markets

Kluczowymi czynnikami cenotwórczymi na światowych rynkach w 2022 roku były przede wszystkim wysokie odczyty poziomu inflacji, wojna na Ukrainie oraz związany z nią kryzys energetyczny w Europie. Miniony rok przyniósł również kontynuację bessy na rynku kryptowalut, a głośne upadki projektu Luna czy giełdy kryptowalut FTX tylko pogłębiły spadki.

Niższa płynność pogrąży rynki?

Przez ostatnie kilka lat, na rynkach z pewnością nie było nudno. Po krachu z 2020 r. wywołanym przez pandemię COVID i euforycznej “hossie wszystkiego” z 2021 r., byliśmy świadkami dość burzliwego 2022 r., w którym strach przed inflacją pociągnął ceny akcji w dół, a wojna na Ukrainie wywołała zmienność na rynkach energetycznych. Spoglądając na rok 2023 inwestorzy odczuwają mieszankę nadziei na tzw. pivot Fed oraz obaw związanych z możliwą recesją…

Reakcja amerykańskiego banku centralnego na wzrost cen w gospodarce była niemal alergiczna. W 2022 roku byliśmy świadkami najbardziej agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych od blisko 40 lat. Jerome Powell na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie podkreślał, jak bardzo zdeterminowany jest by przywrócić poziom inflacji do celu Fed, który wynosi około 2%.

Postępujące zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych i Europie powoduje, że pieniędzy na rynku jest coraz mniej. Rynki spodziewają się, że Fed może chcieć sprowadzić swoją sumę bilansową poniżej 7 bln USD wobec 9 bln USD posiadanych w szczytowym momencie. O tym jak bardzo znaczny spadek płynności zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia systemowego przekonaliśmy się m.in. w 2008 roku, kiedy zbankrutował bank Lehman Brothers.

Odbierz bezpłatny raport na temat perspektyw rynkowych w 2023 roku i dowiedz się:

  • Czy inflacja będzie spadać?
  • Czy będziemy świadkami prawdziwego pivotu Fed?
  • Czy rynek kryptowalut odbije po skandalach 2022 roku?

Co dalej z cenami ropy naftowej i gazu ziemnego?

Rok 2022 był dla cen surowców energetycznych prawdziwym rollercoasterem, a kolejne dwanaście miesięcy może być podobne. Na rynku ropy naftowej obserwujemy obecnie dwie przeciwstawne siły. Z jednej strony OPEC+ zmaga się z przywróceniem produkcji do poziomów sprzed pandemii, nawet przy jednoczesnej redukcji celów wydobywczych. Do tego dochodzi wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę, co może doprowadzić do dalszych problemów z podażą.

Czy będziemy zatem świadkami dynamicznych wzrostów wyceny ropy naftowej? W ofercie XTB znaleźć można CFD aż na 26 instrumentów rynku towarowego, w tym surowce energetyczne takie jak ropa naftowa, gaz ziemny czy benzyna. Inwestując w XTB masz możliwości zajmowania zarówno krótkich (sprzedaż) jak i długich (kupno) pozycji, dzięki czemu możesz wykorzystać zarówno wzrosty jak i spadki cen popularnych surowców.

Bossa

SPRAWDŹ OFERTĘ CFD NA SUROWCE

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Artykuł zawiera link afiliacyjny.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPowolny koniec dominacji dolara? USD zaczyna z przytupem rok 2023
Następny artykułRecesja w 2023 roku? Wiele banków inwestycyjnych sądzi, że tak
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here