Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 18 listopada 2019 r., kiedy to w kalendarzu nie znajdziemy zaplanowanej ani jednej istotnej publikacji.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast nieco ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 1:30 czasu polskiego) poznamy bowiem protokół z ostatniego posiedzenia dot. polityki monetarnej Banku Rezerw Australii. Przypomnijmy, że RBA zdecydował w listopadzie o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (-0,75%).

O godz. 14:30 poznamy natomiast dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych oraz wyniki sprzedaży detalicznej z Kanady. Szacuje się, że ilość wydanych zezwoleń na budowę w USA utrzymała się w październiku na zbliżonym poziomie do wrześniowego. Wartość sprzedaży detalicznej w Kanadzie miała natomiast wzrosnąć we wrześniu o 0,6% po wzroście o 08% miesiąc wcześniej.

Środa

Mimo, że w trakcie środowej sesji poznamy kilka istotnych publikacji, to na pierwszą z nich przyjdzie nam poczekać aż do godz. 14:30, kiedy to Urząd Statystyczny Kanady podzieli się najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej. Zdaniem ekonomistów, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku 2019 r. w porównaniu z październikiem 2018 r. o 2,1%, po wzroście o 1,9% miesiąc wcześniej.

Jak w niemal każdą środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje także Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Na godz. 20:00 zaplanowano natomiast publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Przypomnijmy, że Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) podczas październikowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej zdecydował się obniżyć stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,5-1,75%. Warto zwrócić uwagę, że była to już trzecia obniżka stóp proc. z rzędu (najpierw z 2,50% do 2,25% w lipcu, a następnie z 2,25% do 2,0% we wrześniu).

Podczas późniejszej konferencji prasowej prezes Fed ostudził jednak nastroje względem kolejnej obniżki stóp procentowych w dalszej części roku. Zgodnie ze słowami przewodniczącego Rezerwy Federalnej, polityka monetarna obecnie znajduje się w “dobrym miejscu”.

Czwartek 

Spoglądając w kalendarz makroekonomiczny dostrzec można, że wśród istotnych publikacji znajdują się m.in. protokół z posiedzenia Europejskiego banku Centralnego oraz wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii. Raporty te rzadko kiedy powodują jednak większą zmienność na notowaniach EUR i USD. Okazuje się więc, że dla inwestorów spekulujących na rynku walutowym, zdecydowanie ważniejsza może okazać się zaplanowana dopiero na godz. 16:00 publikacja raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w październiku sprzedano 5,50 mln istniejących domów, co oznaczałoby wzrost o 2,2% z 2,38 mln. raportowanego przed miesiącem.

Piątek

W takcie piątkowej sesji uwagę inwestorów przykują z pewnością publikację dwóch raportów dot. niemieckiej gospodarki. Pierwszy z nich poznamy punktualnie o godz. 8:00 i dotyczyć będzie dynamiki wzrostu gospodarczego naszych zachodnich sąsiadów. Drugi, zaplanowany na godz. 9:30 przedstawi natomiast kondycję poszczególnych sektorów gospodarki. Zdaniem ekonomistów, najsilniejszym z nich pozostanie sektor usług.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:00) poznamy także wstępne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowego i przemysłowego w strefie euro. Warto jednak przypomnieć, że finalne rezultaty poznamy dopiero na początku grudnia br.

W godzinach popołudniowych zaplanowano natomiast publikację raportu dot. wrześniowej  sprzedaży detalicznej w Kanadzie.

 


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRetransmisja konferencji XTB Trading Masterclass 2019 – oglądaj online
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – Dolar nowozelandzki najsilniejszą walutą G8. Wszystko dzięki zaskakującej decyzji RBNZ
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here