Przed dzisiejszą publikacją raportu dotyczącego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni stycznia br. ekonomiści największych instytucji finansowych – Goldam Sachs, Bank of America Merill Lynch, Citibank, Barclays Capital, i innych – podzielili się swoimi przewidywaniami oraz prognozami odnośnie danych, które znajdą się w raporcie.
Goldman Sachs
Według Goldman Sachs w sektorze pozarolniczym przybyło 200 tysięcy nowych miejsc pracy, poziom bezrobocia uplasował się natomiast na poziomie 6,6%.
Te artykuły również Cię zainteresują
Bank of America
Niepewność, która narosła wokół styczniowego raportu jest wysoka ze względu na potencjalne zachwiania wywołane przez warunki atmosferyczne. BofA w sektorze pozarolniczym oczekuje zwiększenia miejsc pracy o 185 tysięcy (poprawa w stosunku do grudniowych 74 tysięcy) – czyli poniżej obecnej tendencji. Stopa bezrobocia powinna zawrzeć się w przedziale 6,6-6,7%.
Citibank
Bank spodziewa się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 180 tysięcy oraz utrzymanie stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie 6,7%. CitiFX sądzi, że pary walutowe takie jak USD/JPY, GBP/USD oraz USD/MXN należą do trzech crossów, które zaczną silnie przesuwać się do góry. W przypadku słabych wyników NFP (non-farming payroll’a) najbardziej ucierpią na tym wschodzące rynki FX. Wartość powyżej 220 tysięcy nowych miejsc pracy jest dobra dla USD, dobra dla akcji i negatywna dla USD. Przedział pomiędzy 170-210 nie powinien natomiast w żaden poważniejszy sposób wpłynąć na główne 10 par walutowych na rynku Forex.
Barclays
Ekonomiści Barclays wierzą, że delikatny wzrost zatrudnienia w grudniu był w dużej mierze spowodowany warunkami atmosferycznymi i oczekują, że w styczniowym podsumowaniu również będzie widoczny. Przedstawiciele banku uważają, że w NFP znajdzie się informacja o 175 tysiącach dodatkowych miejsc pracy oraz stopie bezrobocia 6,7%.
Credit Suisse
Bank przewiduje znaczny wzrost NFP do 195 tysięcy w styczniu po grudniowym rozczarowaniu (74 tysiące). Dowody wzmożonej aktywności gospodarczej i odczyty innych wskaźników pracowniczych tworzą obecnie zdecydowanie pozytywniejszy obraz. Co więcej najsłabiej sprawujące się w grudniu branże (księgowość i służba zdrowia) z dużym prawdopodobieństwem poprawiły zeszłoroczne wyniki. Nie możemy zapominać również o tym, że badanie tygodniowych płac w ujęciu pogodowym nie dało już tak ekstremalnych rezultatów jak jeszcze w grudniu. Stopa bezrobocia utrzyma się w miejscu i dalej będzie wynosić 6,7%.
Credit Agricole
CA spodziewa się wzrostu o 200 tysięcy miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz spadku stopy bezrobocia o 0,1% do poziomu 6,6%. Rozczarowujące wyniki grudniowego NFP z całą pewnością nie ułatwiają wykonania styczniowej prognozy – zmiany mogą być naprawdę duże. Ponadto, w związku z wygaśnięciem wydłużonych zasiłków dla bezrobotnych możemy być świadkami wyraźnego obniżenia stopy bezrobocia – spadek ten będzie miał jednak ograniczony wpływ na dotychczasową politykę FED.
Commerzbank
Przewidujemy, że zatrudnienie (z wyłączeniem rolnictwa) zwiększy się o 200 tysięcy miejsc pracy w styczniu. Ponadto, stopa bezrobocia utrzyma najprawdopodobniej spadkowy trend i może zmniejszyć się do poziomu 6,6% – częściowo z powodu wystąpienia kilku wyjątkowych czynników (między innymi wygaśnięcia przedłużonych zasiłków dla bezrobotnych).