Naga Marketsjobs-reportDzisiaj o godzinie 14:30 Amerykański Departament Pracy opublikuje grudniowy raport podsumowujący sytuację na rynku zatrudnienia (jobs report). Oczekiwania mówią o utrzymaniu się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na równi z sześciomiesięczną średnią oraz o spadku stopy bezrobocia o kolejny 0.1p.p. Zdaniem ekspertów prawdziwa siła raportu oraz rynku pracy będzie widoczna nie w danych za grudzień, ale rewizji informacji podawanych w listopadzie oraz grudniu. Jeżeli początkowe dane – które okazały się bardzo dobre – nie zostaną zrewidowane w dół, wtedy amerykański dolar może liczyć na kolejny impuls wzrostowy.

Informacje zawarte w poście zostaną zaktualizowane po publikacji jobs report o godzinie 14:30. Dostęp do nich na bieżąco uzyskacie natomiast dzięki Forex na Żywo.


REAKCJE analityków i traderów

Credit Suisse: “Zarobki rozczarowały. Ujemny wynik w grudniu i rewizja w listopadzie.”

Credit Agricole: “Zarobki godzinowe były dziwne. Spadały niemal we wszystkich sektorach.”

HFR: “Zarobki godzinowe nie przyspieszyły, ale też nie spowolniły i podejrzewamy, że grudniowy wynik to tylko zmienność. Poza tym, przy tak silnym trendzie spadkowym bezrobocia uważamy, że jest tylko kwestią czasu aż te dane pokażą siłę.”

TD: “Dane wyglądają na mocne, ale implikacje są gołębie. Najsilniejszy wzrost w ciągu ostatnich 15 lat potwierdza w pewnym sensie to, co już wiemy. Jednakże w gospodarce zatrudniającej 140 milionów ludzi, bardziej chcielibyśmy zobaczyć przyspieszenie wzrostu płac.”

BMO: “Zaskoczeniem jest fakt, że zarobki godzinowe spadły w ciągu miesiąca o więcej niż w trakcie wielkiej recesji, kiedy bezrobocie sięgało 10%. Co więcej roczny wynik 1.7% to stanowczo za mało by wywrzeć presję na inflację bazową.”

AKTUALIZACJA

Wyniki dzisiejszego jobs report okazały się mieszane. O ile NFP wyniósł 252 tysiące, czyli zdecydowanie więcej niż mówiły prognozy, a stopa bezrobocia osunęła się do 5.6% (poprzednio 5.8%), to bardzo silnie zawiódł średni wzrost zarobków. W ujęciu miesięcznym jego dynamika spadła do -0.2%, natomiast w ujęci rocznym do 1.7%, czyli zdecydowanie mniej niż w okresie poprzednim i niż zakładały projekcje.

Musimy pamiętać, że FED uważnie śledzi realny wzrost zarobków i między innymi na nich chce oprzeć swoją decyzję odnośnie momentu rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej. Niejako można traktować jako zły sygnał – z drugiej jednak strony Rezerwa Federalna nie odczuwa na sobie tak dużej rynkowej presji co do konieczności podwyższania stóp i może oddychać spokojniej.

Konsenus rynkowy i odczyty z poprzedniego miesiąca

Według prognoz opublikowanych przez Bloomberga, dzisiejsze najistotniejsze odczyty jobs report mają kształtować się w następujący sposób:

  • Nonfarm payrolls: +240 tysięcy (poprzednio 321 tysięcy)
  • Stopa bezrobocia:5.7% (poprzednio 5.8%)
  • Średnie zarobki godzinowe mdm: +0.2% (poprzednio 0.4%)
  • Średnie zarobki godzinowe rdr: +2.2% (2.1%)
  • Średnia liczba roboczogodzin w tygodniu:6h (poprzednio 34.6h)

W listopadzie, amerykańska gospodarka stworzyła 321 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i pozarządowym, zdecydowanie przebijając oczekiwania nawet największych ekonomistów. Dzięki temu 10 miesiąc z rzędu payrolls poszły w górę o więcej niż 200 tysięcy etatów. Oznacza to najdłuższy tego typu „rajd” od 1995.

Czego powinniśmy spodziewać się po grudniowym raporcie z rynku pracy?

O ile prognozy większości dużych instytucji bankowych zakładają, że wartości NFP będą przesuwały się w okolicach konsensusu, to w Societe Generale posiadają zdecydowanie bardziej bycze nastawienie. Bank spodziewa się, że po wstępnych jobless claims oraz korzystnych warunkach pogodowych, raport z rynku pracy może zaprezentować kolejne przykuwające uwagę wartości.

Po drugiej, bardziej konserwatywnej stronie znajduje się Deutsche Bank. JoeLaVorgna z DB twierdzi, że w grudniu NFP utrzymają się delikatnie powyżej 200 tysięcy. W wytłumaczeniu podawany jest „delikatnie negatywny wpływ warunków pogodowych”. Jedncześnie jednak analityk Deutsche Banku dodaje, że grudniowe odczyty znajdujące się nawet delikatnie poniżej trendu, nie powinny być interpretowane jako spowolnienie momentum na rynku pracy.

Niespodzianki z zeszłego miesiąca

Według Stevena Englandera z Citi, w jobs report powinniśmy wiele uwagi przywiązać również do rewizji danych z raportu październikowego i listopadowego. Jednomiesięczne dane mogą być narażone bowiem na wiele zakłóceń. W związku z tym dzisiejszego popołudnia jakiekolwiek niespodzianki z pozytywnych lub negatywnych dostosowań wcześniej podawanych wartości mogą mieć wyraźny wpływ na wahania kursowe dolara.

Nie możemy zapominać, że grudzień to okres świąteczny – z jednej strony powoduje to wzrost zatrudnienia krótkoterminowego, aby zaspokoić większy napływ klientów, z drugiej jednak strony możemy wyciąć praktycznie cały tydzień pracowniczy z kalendarza. Oficjeli FEDu w raporcie najbardziej interesowały będą oczywiście wzrosty zarobków. Jest to jeden z tych czynników, który ma determinować moment oraz tempo podwyżki stóp procentowych.

Amerykańska gospodarka zaczyna zbliżać się również do stopy bezrobocia, której FOMC nie będzie chciał oglądać przy zerowych stopach – mowa tutaj o poziomie od 5.6% i niżej. Inwestorzy jednak nie potwierdzają tych obaw co wyraźnie pokazuje, że normalizacja polityki pieniężnej USA w tym roku została już dawno wyceniona przez rynek.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here