Naga MarketsKoniec września to nie tylko koniec kolejnego miesiąca, lecz również kwartału. Wraz z początkiem października rozpocznie się wiem czwarty zarazem ostatni kwartał 2021 r. O perspektywach dla rynków finansowych na ten czas debatowali na antenie Comparic24.tv Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities oraz Jerzy Kosiński, analityk Biura Maklerskiego Pekao.Debata rozpoczęła się od omówienia aktualnej sytuacji i perspektyw dla polskiego sektora bankowego.

– Patrząc po wskaźnikach, banki nie są zbyt wysoko wycenione. Raczej blisko średniej z ostatnich lat, co sugeruje, że teoretycznie jest tam jeszcze dalszy potencjał do wzrostów, zakładając również, że stopy zaczną rosnąć oraz w kwestii kredytów frankowych nie stanie się nic złego – wskazał Jerzy Kosiński, analityk Biura Maklerskiego Pekao.

– Generalnie banki są sektorem najpłynniejszym na warszawskiej giełdzie. Te spółki są największe, najpłynniejsze więc z punktu widzenia inwestora zagranicznego, w momencie, w którym on chce kupić do portfela Polskę, najłatwiej mu jest właśnie zwiększyć alokację w sektor bankowy – dodał.

Eksperci poruszyli także temat inflacji oraz stóp procentowych. Nie obyło się również bez rozmów o wpływie polityki pieniężnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej na politykę monetarną banków centralnych krajów rozwiniętych oraz o krajowym rynku nieruchomości.

Czy stopy muszą wzrosnąć?

– Dobre pytanie, dużo trudniejsza odpowiedź. Odpowiedź jest wielowątkowa moim zdaniem. Tutaj wydaje mi się, że waży „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” i dużo się na bankach rozegrało, w tym sensie wzrost o 60%, gdzie oprocentowanie lokat 0,1%, depozyty 0% a korporacje muszą płacić. Cztery podwyżki na Węgrzech, ostatnio z 1,5% na 1,65% (oczekiwanie 1,75%). 

W Czechach trzy podwyżki, 30 września jest kolejne posiedzenie, zobaczymy. A u nas stopy bez zmian. Prezes Glapiński mówi, że nie podwyższy, rynek trochę właśnie zastanawia, bo banki nie reagują na te wypowiedzi chłodzące. – wskazuje Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities.

invest

Jak słyszymy na antenie Comparic24, pod względem globalnym po raz kolejny pierwsze skrzypce będą grały Stany Zjednoczone z FED na czele. Dalsze wyceny na amerykańskiej giełdzie w znacznej mierze zależne będą od kierunki, jaki obierze amerykańska rezerwa federalna, a z kolei trendy z giełdy w USA szybko znajdą swoje odzwierciedlenie w Europie, w tym w Polsce.

Warto również wskazać, że obecne przyczyny inflacji upatrywać należy m.in. w dynamicznie rosnących cenach gazu ziemnego, surowców, energii elektrycznej, czy też opłat za emisję CO2, tak więc czynnikach nie do końca zależnych od RPP, o czym wielokrotnie mówi prezes NBP, argumentując brak reakcji ze strony polskich władz monetarnych.

Nieruchomości wcale nie takie bezpieczne?

– Spore kwoty inwestowane na rynku nieruchomości. Stopy być może zostaną zmienione w listopadzie, a może w przyszłym roku. Ale też jest ileś tam nierównowag, mówiłem o surowcach, ale też rynek nieruchomości, tak mi się wydaje. Jeden z deweloperów mówił, że rynek równowagi to jest oferta równa m.in. 6-kwartalnej sprzedaży, a aktualnie ma 1,5 a może będzie poniżej 1, czyli oferta kwartalna będzie sprzedawała się szybciej niż w kwartał, czyli to duże napięcia rodzi. – podkreśla Sobiesław Kozłowski, Dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities.

Rynek nieruchomości przeżywa obecnie prawdziwy wystrzał, co bardzo dobrze odzwierciedlają szybko rosnące ceny, które zdaniem wielu osób stają się coraz bardziej oderwane od Polskich realiów. Oczywiście nie da się dokładnie przewidzieć, do jakiego poziomu mogą dotrzeć ceny mieszkań, jednak należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie sytuacja na rynku może się odwrócić, co miało miejsce chociażby w roku 2008.

Zmiana podejścia do prowadzenia polityki monetarnej (na bardziej restrykcyjną) może spowodować odpływ kapitału z tego segmentu gospodarki, jak również ograniczyć wysokość udzielanych kredytów, co zmniejszy popyt na nieruchomości. Jak wskazują rozmówcy na antenie Comparic24, poprzedni kryzys wyraźnie obniżył ceny mieszkań, a odbicie trwało wiele lat, tak więc powiedzenie, że nieruchomości zawsze rosną nie jest do końca trafne.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax online | kurs akcji selvita | celon gpw | mercator gpw | comarch giełda | alior akcje rekomendacje | lotos akcje cena | kurs akcji biomed |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułPKP Cargo, Grupa Azoty i Pesa chcą współpracować ws wdrożenia wodoru na kolei
Następny artykułKGHM podpisze porozumienie ws. SMR z NuScale Power i PBE Molecule
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here